Elektrociepłownia Megatem EC-Lublin podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na pożyczkę w wysokości ponad 50 milionów złotych. Jest to ostatni etap finansowania budowy bloku energetycznego zasilanego biomasą.
– Inwestycja pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i redukcję wykorzystania przez nas węgla – mówi prezes spółki Megatem EC w Lublinie Dariusz Sipta. – Obecnie w zakładzie do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w 100 procentach wykorzystywany jest węgiel. Po uruchomieniu inwestycji, podstawowym urządzeniem wytwórczym będzie blok biomasowy, który będzie pracował przez większość roku. Pozwoli on wyprodukować około połowy dotychczasowego ciepła i energii elektrycznej. Druga połowa nadal będzie wytwarzana przez spalanie węgla.
ZDJĘCIA: W elektrociepłowni Megatem EC-Lublin powstaje blok energetyczny na biomasę
– 50-procentowe zmniejszenie zużycia węgla oznacza zmniejszenie emisji szkodliwych substancji. Poza tym spalanie węgla powoduje wysokie koszty emisji CO2. Zużywamy około 200 tysięcy ton uprawnień CO2. A cena emisji jednej tony wynosi dziś 51,50 euro. W 2020 roku na te uprawnienia wydaliśmy ponad 20 milionów – tłumaczy Aleksander Kostkowski, wiceprezes zarządu i główny księgowy firmy Megatem EC.
– Natomiast spalanie biomasy nie jest obciążone takimi opłatami. Pomimo wysokich nakładów inwestycyjnych i wyższych kosztów zakupu biomasy, pozwoli to spółce generować dodatnie przychody finansowe – dodaje Dariusz Sipta.
– Budowa tego bloku pozwoli nam zmniejszyć koszty związane z uprawnieniami o połowę – precyzuje Aleksander Kostkowski.
– Przejście na odnawialne źródła energii jest bardzo istotne – mówi wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki, Artur Michalski. – Dzięki temu następuje zmniejszenie spalania paliw kopalnych, czyli najbardziej emisyjnych, na biomasę z bilansem emisji w zasadzie zerowym. Bowiem biomasa się odradza i dzięki fotosyntezie jest to proces odnawialny.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Podpisanie umowy na wsparcie budowy w Lublinie bloku energetycznego zasilanego biomasą
– W skład bloku biomasowego wchodzi kocioł parowy opalany biomasą. Para z kotła będzie generowała w turbinie prąd elektryczny, natomiast ciepło pozostałe z upustów będzie zamieniane na ciepło grzewcze dla mieszkańców Lublina – wyjaśnia Dariusz Sipta.
– Powstałe w wyniku inwestycji zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery będzie na pewno odczuwalne dla mieszkańców Lublina – stwierdza Artur Michalski.
– Takie są tendencje światowe, że odchodzi się od węgla. Następnym etapem będzie przejście na gaz. Ale żeby go u nas w pełni wykorzystać, do miasta muszą być doprowadzone sieci przesyłowe gazu. Jednak już jeden kocioł wodny zastępujemy kotłem gazowym – dodaje Aleksander Kostkowski.
Elektrociepłownia Megatem ogrzewa ok. 1/3 mieszkańców Lublina, m.in. dzielnice Tatary, Bronowice czy Śródmieście.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzielił elektrociepłowni pożyczki na 15 lat. Łączny koszt inwestycji to 180 milionów złotych. Budowa bloku energetycznego zasilanego biomasą już trwa. Inwestycja rozpoczęła się w marcu, a termin jej zakończenia to 31 marca 2023 roku.
ElKa / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska