Uroczystości związane z 78. rocznicą pacyfikacji Majdanu Nowego i Starego odbyły się dziś (4.07) w gminie Księżpol w powiecie biłgorajskim. Miejscowość została spacyfikowana za współpracę z partyzantami. W zbrodniczych działaniach w Majdanie Starym udział brała złożona z Ukraińców Dywizja SS-Galizien.
– To był początek lipca 1944 roku, miałam wówczas około 11 lat. Tego dnia nie zapomnę nigdy. Było około 5 rano, gdy Niemcy otoczyli wieś – mówi jedna z ocalałych, pani Julia Tyszko. – Gnali ludzi na plac i wywozili do obozu na Majdanku. My jednak uciekliśmy: moja mama, ja, mój brat i córka brata. Bratowa wróciła jeszcze na podwórko wziąć koc, a Niemcy już tam weszli. Strzelali za nami, ale kule nas nie dosięgły. Uciekliśmy do lasu. Po kilku dniach Niemcy podpalili wieś. Ukraińcy krzyczeli, żeby wychodzić i gasić. Gdy wychodziliśmy z lasu, Niemcy zaczynali strzelać, dlatego cofnęliśmy się.
Niemcy nie wchodzili. do lasu z obawy przez partyzantami. Około 60 mieszkańców, którzy wyszli z lasu, by gasić domy, Niemcy i Ukraińcy aresztowali i zamordowali przy jednym z gospodarstw.
Zbrodnia została odnotowana w raportach Polskiego Państwa Podziemnego. Zapisano w nich o zbiorowych mordach oraz zniszczeniu około 75% miejscowości.
TsF / opr. WM
Fot. TsF