Najróżniejsze miody, domowe wypieki, a także nowoczesne ule – oferta wystawców podczas Dnia Pszczelarza w Hańsku w powiecie włodawskim.
– Każdy znajdzie coś dla siebie – mówi z Ewa Jakimowicz z Kodnia, która wraz z rodziną prowadzi pasiekę składającą się ze 100 uli. – Można próbować: mamy miód akacjowy, gryczany, lipowy, rzepakowy. Mamy też pyłki oraz zestawy prezentowe.
Można porozmawiać ze znawcami pszczół, posłuchać koncertów, a także skosztować wypieków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.
– Wszystkie nasz produkty pochodzą z ekologicznej produkcji – mówi Anna Budzyńska z KGW w Ujazdowie. – Mamy paszteciki, pizzerinki, ciasta, szaszłyczki, przeróżne ciasta, smalec i pyszny chleb ekologiczny z ziarnami, zrobiony z ekologicznej mąki orkiszowej.
W Hańsku pszczelarze mogą zapoznać się z nowinkami ze świata pszczół.
– Produkujemy ule poliuretanowych – mówi Michał Kuźnicki z firmy UL-POL. – Przede wszystkim te ule są lekkie, wygodne i dostosowane do gospodarki przewoźnej. Dzięki temu możemy przemieszczać pszczoły na duże odległości bez uszczerbku na nich samych. Dzięki temu możemy pozyskiwać miody odmianowe. Praktycznie nie ma ograniczenia w przemieszczaniu pszczół w naszych ulach.
Impreza cieszy się sporym zainteresowaniem:
– W sobotę byliśmy na podobnym spotkaniu w Parczewie, ale tutaj bardziej nam się podoba – przyznają uczestnicy wydarzenia. – Oglądamy miody. Kupiliśmy bardzo dobry mniszkowy miodek, jest skuteczny przy przeziębieniach, zwłaszcza u dzieci. Braliśmy udział w loterii. Synek wygrał nabierak do miodu, jest bardzo zadowolony. Teraz próbujemy wyrobów regionalnych od Koła Gospodyń Wiejskich. Bardzo miło spędzamy niedzielę.
Dzień Pszczelarza w Hańsku Pierwszym przy remizie OHP potrwa do późnych godzin wieczornych. Na godzinę 17.00 zaplanowano zwiedzanie kościelnej wieży widokowej w Hańsku. O 19.00 rozpoczną się koncerty, a o 22.00 zabawa taneczna. Wszystkie atrakcje odbywają się na placu przed remizą OSP w Hańsku Pierwszym.
Impreza poświęcona jest pamięci ks. Jana Dolinowskiego, pochodzącego z Hańska pszczelarza, który w połowie XIX w. skonstruował pierwszy polski ul ramowy.
MaK / opr. AKos
Fot. Magdalena Kowalska