Muzeum Narodowe w Lublinie przygotowało propozycje na lato dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W programie znajduje się między innymi oprowadzanie po wystawach stałych i czasowych, zajęcia historii ożywionej z udziałem rekonstruktorów, spektakle czy różnego rodzaju warsztaty.
– Jeśli chodzi o najmłodszych uczestników, proponujemy „Lato w Muzeum”, czyli część finansowaną przez Miasto Lublin w ramach programu „Lato w mieście” – mówi Małgorzata Siedlaczek, kierownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Lublinie. – Czeka nas odkrywanie różnych znaczeń i symboli na naszych dziełach sztuki, ale także tworzenie portretów czy lalek motanek. Sekcja Militariów przygotowała zajęcia historii ożywionej wraz z rekonstruktorami historycznymi. Będą to zajęcia, podczas których koledzy opowiedzą o różnych aspektach militarnych, w tym o umundurowaniu żołnierskim. W ten sposób będą omawiać najważniejsze wydarzenia historyczne. W sierpniu na dziedzińcu zamkowym odbędzie się jedna z atrakcji rodzinnych. Będzie to spektakl „Czarci pazur”. Jest to oczywiście nawiązanie do najbardziej znanej legendy lubelskiej – legendy o czarciej łapie. Opowieść ta zostanie przedstawiona w nieco innej wersji. Czeka nas również spektakl marionetkowy.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa dotycząca programu wakacyjnych wydarzeń na Zamku Lubelskim
– Współtworzę wystawę, która będzie prezentowana jako wystawa nowa. Zobaczymy na niej nowe odsłony eksponatów, które już od lat znajdują się w Muzeum Lubelskim – zapowiada Magdalena Nurkowska, współautorka wystawy malarstwa europejskiego i sztuki zdobniczej. – Jest to pomyślane tak, aby rzemiosło artystyczne, czyli sztuka zdobnicza, a więc piękne przedmioty codziennego użytku, były zaprezentowane razem z obrazami z podobnych epok. Dzięki temu będziemy mieć pewien ciąg. W ten sposób łatwiej jest opowiadać o pewnych sprawach, a przy tym można też przybliżyć zwiedzającym tajniki poszczególnych przedmiotów. Zobaczymy najcenniejsze obrazy pochodzące z naszej kolekcji – obrazy holenderskie czy włoskie, od XVII aż po XIX wiek. W towarzystwie tych obrazów znajdą się tak wspaniałe przedmioty, jak szafa gdańska sieniowa, szafa gdańska kredensowa, szafy holenderskie, a do tego drobniejsze rzemiosło artystyczne, czyli przepiękna porcelana czy zegary w najrozmaitszej formie – takie, jakie były produkowane i kupowane na przestrzeni wieków.
– W tym roku w cyklu wakacyjnym powiem trochę o ołtarzach z kaplicy – informuje Andrzej Frejlich, pracownik Działu Sztuki i Kultury Wizualnej oraz kustosz Kaplicy Trójcy Świętej. – Te ołtarze są włączone w program liturgiczny kościoła św. Wojciecha, który leży tuż pod Zamkiem, a więc w bezpośrednim sąsiedztwie. Są one o tyle ciekawe, że prezentują jeden z najlepiej zachowanych przykładów manieryzmu prowincjonalnego na ziemiach lubelskich na przełomie XVI i XVII wieku. Głównym przedstawieniom towarzyszą małe sceny, składające się z kilkunastu wyobrażeń, które prawie w ogóle nie były czytelne z racji stanu zachowania. Teraz, po pracach konserwatorskich, są doskonale widoczne.
– Przygotowaliśmy warsztaty ceramiczne. Jest to cykl składający się z dwóch części. Skupimy się na glinianych zabawkach – mówi Maciej Drewniak z Sekcji Archeologii w Dziale Kultury Materialnej i Duchowej Muzeum Narodowego w Lublinie. – Na początku pokażemy uczestnikom to, co mogą zobaczyć na naszej stałej wystawie archeologicznej, czyli jak kiedyś wyglądały zabawki gliniane i co z nich robiono. Następnie przeniesiemy się do sali warsztatowej. Pierwszego dnia wykonamy zabawki z gliny. Następnie poczekamy, aż troszeczkę podeschną, żebyśmy mogli je wypalić. Muzeum dysponuje specjalnym piecem do wypalania ceramiki. Wypalimy je, a kolejnego dnia przyjdą uczestnicy i pokryjemy je razem szkliwem. Pokryjemy je kolorami, żeby wyglądały jeszcze bardziej efektownie. Potem wypalimy je po raz kolejny i za kilka dni wszystkie osoby, które je wykonywały, będą mogły wrócić i odebrać gotowe produkty.
Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy. Szczegółowy program i informacje dostępne są na stronie mnwl.pl.
LilKa / opr. WM
Fot. Krzysztof Radzki