Lubelskie uczelnie rozpoczęły dodatkową rekrutację na studia. Aktualnie można aplikować na kierunki Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego, a także Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
– Wypełniliśmy limit miejsc na 7 kierunkach – mówi rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej Iwona Czajkowska. – Na pozostałych 15 kierunkach rekrutację przedłużamy do 15 września. Dwa dni później ogłaszamy wyniki rekrutacji i już 1 października chcemy rozpocząć z kompletem studentów – tłumaczy.
– Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczął się 2. etap naboru – informuje dr Wojciech Wciseł, koordynator zespołu prasowego KUL. – To jest wolny nabór, czyli do wyczerpania miejsc. Kandydaci mogą teraz składać wypełnione aplikacje na te kierunki, na których są jeszcze miejsca. Ci, którzy spełnią określone warunki i wypełnią poprawnie formularz, mają szansę nawet tego samego dnia dostać informację zwrotną, że zostali przyjęci na ten konkretny kierunek studiów, który sobie wybrali – tłumaczy.
– Wybór kierunku to była ciężka decyzja. Człowiek nie wie jeszcze, co chce robić tak naprawdę w życiu – wypowiada się student. – Nie traktuję studiów jako czegoś podniosłego. Dla mnie to po prostu kolejny poziom nauki i jakaś dodatkowa wiedza. Trochę poszedłem dla zasady, żeby mieć „papier”. Studia nie są do końca jakimś moim spełnieniem – dodają inni.
– Pierwszy etap rekrutacji już za nami – mówi dr Wojciech Brakowiecki, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Tutaj mamy się czym chwalić, bo zgłosiło się blisko 13 osób na 1 miejsce na kierunek lekarsko-dentystyczny i 10 osób na jedno miejsce na kierunek lekarski. Nie oznacza to, że rekrutacja dobiegła końca, bo od 16 sierpnia rozpoczynamy nabór na stacjonarne studia II stopnia. Tutaj są: biomedycyna, która cieszy się coraz większą popularnością, dietetyka, elektroradiologia, kosmetologia, pielęgniarstwo, położnictwo i zdrowie publiczne. Miejsca na nich czekają na przyszłych studentów – informuje.
– One nie cieszą się mniejszą popularnością. To są na pewno kierunki, które zgodne są z planami, naszych przyszłych studentów – zauważa Wojciech Brakowiecki. – Biomedycyna to absolutna przyszłość, jeżeli chodzi o medycynę. Dietetyka i elektroradiologia również. To są te specjalizacje, bez których dzisiejszy świat medycyny miałby niezwykle trudno. To są kierunki absolutnie przyszłościowe i po których na pewno nie będzie problemów ze znalezieniem pracy – dodaje.
– Są kierunki, które uruchomiliśmy w zeszłym roku: inżynieria multimediów, inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice oraz inżynieria i analiza danych – wymienia Iwona Czajkowska. – Zachęcamy na aplikowanie na te kierunki, ponieważ związane są one z tym, co dzieje się teraz na rynku edukacyjnym i w ogóle w życiu codziennym. Z tymi technologiami mamy do czynienia na co dzień. Na przykład na inżynierii multimediów studenci będą mogli doświadczać pracy na rzeczywistym sprzęcie – zachęca.
Ta rekrutacja jest skierowana do osób, które zostawiają wszystko na ostatnią chwilę? – Dla tych, które mają taką tendencję. Dużo osób też być może nie dostało się na kierunek pierwszego wyboru, na który składali u nas na najpopularniejsze specjalizacje – odpowiada Wojciech Wciseł. – Kandydaci na studia mają też możliwość składania aplikacji do wielu miejsc. Teraz jest czas decyzji, które miejsce realnie potwierdzić, wybrać, złożyć dokumenty i być pewnym, że od 1 października zacznie się studiować na tym kierunku – dodaje.
Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie II tura rekrutacji na studia I stopnia potrwa do 19 września, natomiast na studia II stopnia do 10 września.
Natomiast na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie dodatkowa rekrutacja rozpocznie się dopiero we wrześniu.
Szczegóły można sprawdzić na stronach internetowych poszczególnych uczelni.
InYa / opr. WT
Fot. pixabay.com