Nadchodzi era inteligentnych liczników. Jakie będziemy mieli z nich korzyści?

pixabay 2021 07 20 184630

35 tysięcy odbiorców Oddziału Lublin PGE Dystrybucja, to znaczy 5,86% odbiorców tego dostawcy, ma zamontowane tzw. inteligentne liczniki, czyli ze zdalnym odczytem zużycia energii. Ogółem w Polsce zainstalowanych jest 2 miliony 721 tysięcy takich liczników, spośród ok. 18 milionów liczników w ogóle.

Inteligentne liczniki różnią się zasadą działania od tych, które znamy. Przede wszystkim odczyt z nich odbywa się zdalnie, bez konieczności samodzielnego spisywania lub wizyty pracownika dostawcy energii.

– Dzięki temu licznikowi mamy także więcej informacji o tym, jak rozkłada się nasze zużycie prądu – informuje Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki. – Będziemy mieć świadomość, kiedy zużywamy więcej energii, a kiedy mniej. Pozwoli nam to wyeliminować na przykład rachunki prognozowane, które do tej pory płacimy i które nie wszystkim konsumentom się podobają. Czasami jest tak, że inkasent przychodzi raz na pół roku czy na rok, a firma energetyczna wystawia nam rachunek co dwa miesiące na podstawie naszego poprzedniego zużycia. A za rzeczywiste zużycie jesteśmy rozliczani raz czy dwa razy w roku. A liczniki ze zdalnym odczytem pozwolą nam płacić za rzeczywisty pobór energii, bez prognozowania, które jest czasami za duże albo za małe. Obecnie mamy więc nadpłaty i niedopłaty, co się konsumentom nie podoba.

– U niektórych odbiorców inteligentne liczniki będą więc oznaczały zmniejszenie rachunków za prąd. Inteligentne liczniki pozwolą także na wprowadzenie tak zwanych taryf dynamicznych – dodaje Głośniewska. – Większość z nas płaci teraz stałą cenę energii za całą dobę. Natomiast w przypadku taryf dynamicznych ceny w ciągu doby czy nawet godziny będą bardziej zróżnicowane. Takie liczniki pozwolą na to, aby rynek energii elektrycznej bardziej się rozwijał z korzyścią dla konsumenta.

Wprowadzenie inteligentnych liczników jest efektem unijnej dyrektywy. – Jej celem jest stworzenie jednolitego europejskiego rynku energii. I to rozwiązanie ujednolica procedury i działania w różnych państwa Unii Europejskiej. W nowelizacji Prawa energetycznego, która weszła w życie w lipcu 2021 roku Polska tę dyrektywę częściowo implementowała – dodaje Agnieszka Głośniewska.

– Ze względu na szerszy zakres funkcjonowania inteligentne liczniki kosztują więcej niż te, które już znamy. Ich średnia cena to 360 zł netto – mówi Marzena Dłużniewska z PGE Dystrybucja Oddział w Lublinie.

– Wymiana liczników u ogromnej liczby odbiorców w krótkim czasie jest dużym wyzwaniem – dodaje Dłużniewska. – Jednym z ważniejszych kryteriów determinujących termin wymiany danego licznika będzie ważność cech legalizacyjnych. Okresy pomiędzy wymianami legalizacyjnymi określa ustawa Prawo o miarach i wynosi on 15 lat dla liczników mechanicznych z tarczą oraz 8 lat dla liczników elektronicznych. W związku z tym nasi przedstawiciele mogą pojawić się w celu instalacji tych liczników w różnych okresach czasu. Nawet za kilka lat.

Pierwszy etap wymiany liczników ma zakończyć się do 31 grudnia 2023 roku i objąć 15% odbiorców.

Przepisy zakładają, że do 2028 roku u co najmniej 80% odbiorców w Polsce zainstalowane zostaną inteligentne liczniki ze zdalnym odczytem zużycia energii.

ElKa / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version