Pozostałości po niemieckim podziemnym schronie z czasów II wojny światowej odkryto na budowie przy ul. Spokojnej 10 w Lublinie. To kolejne znalezisko archeologów w tym miejscu.
Na pozostałości niemieckiego schronu natrafiono na głębokości 7 m poniżej poziomu gruntu. Schron składa się z klatki schodowej i rozchodzących się od niej podziemnych korytarzy o ścianach i stropach obudowanych drewnianymi belkami.
– W wyniku badań archeologicznych odkryto: korytarz biegnący na odcinku 7 metrów na północ w stronę doliny rzeki Czechówki , korytarz biegnący ku zachodowi na odcinku 5 metrów oraz korytarz południowy, odsłonięty na długości około 20 metrów. Od tego ostatniego odchodzi na zachód kolejny tunel, rozdwajający się dodatkowo na część zachodnią i północną – informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie.
Jest to większy system korytarzy niż to pierwotnie zakładano. Schron budowano metodą górniczą.
– Jak na razie spenetrowano jeden z odkrytych korytarzy – mówi Dariusz Kopciowski. – Natrafiono tam na przykład na butelki po wodzie mineralnej, wyprodukowane w Niemczech i w Czechach. W innym miejscu znaleziono śmietnik, gdzie żołnierze wyrzucali to, co im już nie było potrzebne: okulary, papiery, zapiski. Można tutaj spodziewać się właściwie wszystkiego.
Jednak szanse na znalezienie Bursztynowej Komnaty czy tajnych dokumentów Wehrmachtu są raczej minimalne. – Ale niczego wykluczyć nie można – podkreślają archeolodzy. Tym bardziej, że spenetrowany ma zostać cały obiekt.
W schronach odkryto również pozostałości amunicji. – Można wstępnie stwierdzić, że była ona używana w broni niemieckiej i radzieckiej. Wskazuje to, że w tych tunelach w lipcu 1944 roku mogło dojść do bezpośrednich starć pomiędzy żołnierzami Wehrmachtu i Armii Czerwonej – dodaje Dariusz Kopciowski.
Wcześniej w rejonie odkrytych schronów natrafiono na dwa szkielety niemieckich żołnierzy oraz okop z amunicją.
CZYTAJ: Archeolodzy na tropie dawnych fortyfikacji i śladów walk o Lublin
Prace archeologiczne w miejscu znalezienia niemieckiego schronu będą kontynuowane do czasu przebadania go w całości. Do tego czasu prace budowlane w miejscu odkrycia zostały wstrzymane.
MaTo / opr. ToMa