Nowy wykonawca Akademii Zamojskiej. Władze miasta liczą na zakończenie inwestycji za dwa lata

20210706 1025361 2021 07 06 181826

Po wielu miesiącach procedury przetargowej wybrano drugiego wykonawcę remontu i prac konserwatorskich budynku Akademii Zamojskiej. Poprzedni wykonawca zrezygnował, obecny zrealizował już kilka obiektów na terenie miasta. Rozpoczęły się prace porządkowe.

– Obiekt zmieni nie tylko swój wygląd zewnętrzny – zapowiada zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Zamościa Jarosław Maluha. – Całość przedsięwzięcia jest podzielona na dwa elementy. Jeden element dotyczący kosztów kwalifikowanych, gdzie m.in. będą realizowane zadania dotyczące ekspozycji muzealnej „Dzieje Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej”. To będą pomieszczenia na parterze przeznaczone pod tą działalność. Natomiast całe poddasze będzie zaadaptowane na Zamojską Akademię Kultury. Pozostała część obiektu będzie dalej pełniła funkcje edukacyjne. Jest to część realizowana ze środków własnych Miasta Zamość – dodaje Jarosław Maluha.

– Jest to bardzo ważny obiekt na mapie turystycznej Zamościa, ze względu na to, że była to historycznie trzecia wyższa uczelnia w Polsce – mówi Dominika Lipska ze Stowarzyszenia Turystyka z Pasją. – Ona jest zawsze wplatana w nasze zwiedzanie, zawsze opowiadamy chociaż parę słów, takich najważniejszych. Tym bardziej, że jest to też instytucja, która stanowiła jeden z elementów tej „idealności” Zamościa. Bardzo duże zaciekawienie wzbudza wśród turystów, dopytują się czasami o szczegóły projektu, co będzie dalej w tej akademii, jak to będzie wyglądało. Też duże zainteresowanie wzbudzają polichromie czy latryna XVIII-wieczna. Na pewno jeśli będzie to wyeksponowane i udostępnione do zwiedzania to przypuszczam, że będzie się cieszyło bardzo dużą popularnością wśród turystów – przewiduje Dominika Lipska.

– Warto też zauważyć, że w związku z tymi odkryciami, które dokonały się na obiekcie, m.in. tymi polichromiami, które zostały odsłonięte, udało nam się pozyskać dodatkowe pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont konserwatorski tych polichromii w jednej z sal. Ta część musi być zakończona w tym roku – mówi Jarosław Maluha.

– W ubiegłym roku w kilku pomieszczeniach Akademii Zamojskiej zostały odkryte XVIII-wieczne polichromie – mówi Katarzyna Poździk z Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Zamościu. – W pierwszej kolejności została odkryta sala na parterze, w narożniku północno – zachodnim. Sala musiała pełnić funkcję kaplicy, co możemy stwierdzić na podstawie zachowanych motywów, symboli religijnych, m.in. glorii z gołębicą. W kolejnym pomieszczeniu na parterze odkryto fresk przedstawiający biskupa, prawdopodobnie Stanisława. Najbardziej spektakularnym odkryciem okazała się sala w całości dedykowana patronowi uczelni, świętemu Janowi Kantemu. Warto również wspomnieć o odkrytej sali z kolumnami znajdującej się na piętrze oraz wielości występowania historycznych tynków, lamperii. Wstępne badania wykazały występowanie polichromii, lecz nie w tak dużym zakresie. W chwili obecnej urząd konserwatorski czeka na program prac konserwatorskich, który określi zakres i sposób wykonywania prac – dodaje Katarzyna Poździk.

– Oczywiście obiekt zostanie udostępniony turystom. Liczymy na to, że obiekt już na dzień dzisiejszy jest na tyle rozpoznany, że nic nas nie zaskoczy, nic nie zaskoczy wykonawcy i te prace będą przebiegać sprawnie i zgodnie z założonym harmonogramem – dodaje dyrektor Jarosław Maluha.

Budynek Akademii Zamojskiej będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Całkowity koszt inwestycji z dofinansowaniem unijnym to ponad 54 mln złotych. Na ten piękny obiekt trzeba będzie jednak poczekać do trzeciego kwartału 2023 r. 

AP / opr. PrzeG

fot. AP/ UM Zamość

Exit mobile version