W sobotę 10 lipca w Łęcznej odbędą się uroczystości pogrzebowe ppor. Adama Kuchciewicza ps. „Wiktor” (na zdj.) – żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia Wolności i Niezawisłości.
Uroczystości rozpocznie czuwanie modlitewne przy trumnie w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Łęcznej o 11.00. W południe odbędzie się tam msza święta. O 13:30 z kościoła przejdzie kondukt żałobny na cmentarz parafialny przy ul. Polnej. Pół godziny później rozpoczną się uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową.
W związku z przejściem konduktu w godzinach 13.00-14.00 wystąpią utrudnienia na trasie łączącej Lublin z Pojezierzem Łęczyńsko- Włodawskim. Policja wyznaczyła objazdy przez miejscowość Kijany na Ludwin dla osób jadących od strony Lublina nad jeziora Pojezierza Łęczyńsko–Włodawskiego. Łęczyńscy policjanci wraz z żołnierzami Żandarmerii Wojskowej będą zabezpieczać trasę przejazdu konduktu z kościoła pw. św. Marii Magdaleny ulicami: Świętoduską, Lubelską, Marszałka Piłsudskiego, Górniczą, drogą krajową nr 82 na cmentarz przy ulicy Polnej.
Adam Stanisław Kuchciewicz ps. „Iskra”, „Wiktor” urodził się 22 grudnia 1922 roku w Łęcznej. W konspiracji działał od 1940 roku. W czasie okupacji niemieckiej walczył w oddziale NSZ Jana Imbirowicza „Jacka I”. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na Lubelszczyznę został zmobilizowany we wrześniu 1944 r. do Ludowego Wojska Polskiego. Zdezerterował w grudniu 1944 r. i dołączył do oddziału NSZ Mieczysława Pazderskiego „Szarego”. Później walczył w oddziałach kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” i Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego”. Latem 1949 r. ta ostatnia grupa uległa podziałowi i Kuchciewicz objął komendę nad częścią żołnierzy „Żelaznego”, tworząc własny oddział partyzancki.
„Wiktor” 10 lutego 1953 roku został śmiertelnie ranny w walce z funkcjonariuszami MO. Jego ciało przewieziono do więzienia na Zamku w Lublinie i przez kilka dni pokazywano współpracownikom z konspiracji. Został pochowany w nieoznaczonym grobie na cmentarzu przy Unickiej. Jego szczątki odnaleziono 26 listopada 2018 roku.
RyK / opr. ToMa
Fot. lublin.ipn.gov.pl