Do końca lipca w szpitalu klinicznym numer 1 można skorzystać z konsultacji dermatologicznych w kierunku diagnostyki czerniaka. Lekarze przyjmują pacjentów ze skierowaniem z poradni rodzinnej. To kolejna odsłona akcji „Miej oko na skórę”, którą prowadzi Klinika Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej SPSK1.
– Celem akcji jest zwiększenie wykrywalności tego bardzo niebezpiecznego nowotworu skóry. To, że czerniak jest dużym problemem, potwierdziły wyniki „białych sobót” dermatologicznych – mówi kierownik Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej SPSK1 w Lublinie, prof. Dorota Krasowska. – Zgłosiło się ponad 200 osób, także było ogromne zainteresowanie. Biorąc pod uwagę wszystkie przebadane osoby, udało nam się już szczęśliwie 5%,czyli 10 osób z tych, które zgłosiły się z celem oceny podejrzanej zmiany, już zoperować. Są już po zabiegach, czekają na ocenę histopatologiczną, czekają na wynik i w zasadzie od niego będzie zależeć dalsze postępowanie, które będziemy wdrażać u tych chorych – dodaje.
Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który pojawia się jako zupełnie nowa zmiana barwnikowa lub rozwija się w obrębie istniejącego znamienia. Coraz więcej osób wie o tej chorobie, ale najczęściej są to informacje szczątkowe.
– Czerniak, ktoś mi mówił, to wychodzą takie plamki. Coś związanego ze słońcem jakby pieprzyki. Bardzo niebezpieczna choroba – twierdzą przechodnie. Słyszałam o czerniaku. To jest najgroźniejszy nowotwór skóry, można stracić życie w ciągu 6 miesięcy. Spowodowany jest nadmiernym opalaniem się. – tłumaczy jedna z nich.
– Zaniepokoić powinno nas pojawienie się nowych zmian na skórze – informuje profesor Krasowska. – Jeżeli na skórze dotychczas niezmienionej pojawia się nowa zmiana, najczęściej barwnikowa, która dość szybko rośnie, powiększa się, zmienia swój wygląd, zabarwienie, kształt. Mogą pojawić się jakieś subiektywne dolegliwości, na przykład świąt czy bolesność, jakieś owrzodzenie czy rana w jej obrębie. Taka zmiana powinna już stanowić przesłankę do szybkiego kontaktu z lekarzem rodzinnym, bądź lekarzem dermatologiem – dodaje.
Należy także zwrócić uwagę na zmiany pieprzyków, które mamy od wielu lat.
– Jeżeli zauważymy zmianę, która dotyczy jakiegoś pieprzyka, czyli znamienia, które mieliśmy przez wiele lat i było ono stabilne, a od pewnego czasu podejrzanie zmienia swój wygląd. Dotyczy on również morfologii znamienia pod względem przede wszystkim zabarwienia, kształtu, wielkości czy granic tego znamienia – tłumaczy profesor Krasowska.
Choć o czerniaku wiemy, to z profilaktyką i badaniami bywa różnie.
– Mam różne plamki, mniejsze, większe, ale daję sobie spokój. Podobno lepiej nie wiedzieć – mówi jeden z przechodniów. – Akurat mam takie skłonności, więc staram się jak najmniej przebywać na słońcu, być przykrytą tam, gdzie można. Przynajmniej raz w roku chodzę na kontrolę do lekarza – dodaje inna.
– Pacjenci często zgłaszają się za późno – potwierdza profesor Krasowska. – W porównaniu na przykład do krajów Europy Zachodniej w Polsce wykrywalność, czy zapadalność na Czerniaka jest nieco mniejsza, natomiast śmiertelność z powodu tej choroby znacznie przekracza dane statystyczne uzyskiwane z krajów Europy Zachodniej. To już świadczy o tym, że niestety u nas do lekarzy pacjenci zgłaszają się nieco za późno. Stąd też proszę pamiętać, że czerniak jest takim nowotworem, który jeśli zostanie odpowiednio wykryty stanowi możliwość całkowitego wyleczenia – przypomina.
– Do końca lipca w poniedziałki i czwartki w klinice przy Staszica można skorzystać z konsultacji dermatologicznych – mówi profesor Krasowska. – Prosimy o skierowanie do poradni dermatologicznej. Może ono być wystawiane przez lekarza rodzinnego. To znacznie ułatwi nam dalsze procedowanie tych pacjentów, dlatego, że mamy możliwość pokierowania pacjenta, czy na dalsze badania, dokładniejsze, na przykład badanie wideodermatoskopowe, czy od razu skierowanie takiego pacjenta na zabieg dermatochirurgii – dopowiada.
Zapisy prowadzone są pod numerem telefonu 81 532 36 47. Należy dzwonić w piątki między godziną 11.00 a 14.00.
Bardzo ważna w profilaktyce czerniaka jest ochrona skóry przed słońcem. Szczególnie uważać powinny osoby o jasnej karnacji. Należy unikać ekspozycji na słońce, na odsłonięte partie skóry stosować kremy z filtrem UV, a także konsultować zmiany skórne z lekarzem.
MaK / opr. LysA
Fot. archiwum