Parki narodowe będą bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Rusza specjalny projekt [ZDJĘCIA]

20210730 124248 2021 07 30 195858

W Poleskim Parku Narodowym odbyła się inauguracja projektu „Obszar chroniony, obszar dostępny”. Jego ideą jest dostosowanie oferty turystycznej parków krajobrazowych i narodowych w Polsce do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Inauguracja projektu „Obszar chroniony, obszar dostępny” w Poleskim Parku Narodowym

Projekt jest wart 7 mln zł, a środki pochodzą z europejskiego programu „Wiedza, edukacja, rozwój”. Każdy z 10 wybranych parków otrzyma specjalny grant.

– Są to środki przeznaczone na opracowanie i wdrożenie rozwiązań dostępnościowych, czyli takich, które będą ułatwiać poruszanie się po tych miejscach osobom o szczególnych potrzebach, czyli osobom z niepełnosprawnościami, seniorom czy osobom, które poruszają się chociażby rowerem – im też będzie łatwiej – mówi minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak: – Chcemy, aby te modelowe rozwiązania, te wytyczne, które powstaną wdrożyć później w kolejnych parkach, aby stawały się one coraz bardziej dostępne.

– Z jednej strony istnieją to bariery w poruszaniu się, trudności, na które trafią osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu – mówi Paweł Wdowik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. – To jest duże wyzwanie i trzeba zdobyć się na rozwiązania, które na przykład osobie na wózku udostępnią zwłaszcza tereny górskie. Z własnego doświadczenia, z punktu widzenia osób niewidomych, ważne jest tworzenie  programów do nawigacji za pomocą smartfona, które w bardzo precyzyjny sposób będą potrafiły mnie poprowadzić. Chciałbym mieć w ręku takie narzędzie, które pozwoli mi prowadzić moją rodzinę po szlaku.

– Nie tylko pracujemy nad wypracowaniem modelu, ale także go przetestujemy na konkretnych przykładach – mówi Krzysztof Michałkiewicz, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych: – Osoby ze specjalnymi potrzebami będą mogły żądać dostępnej przestrzeni. Inna jest charakterystyka udostępniania na przykład rejsów morskich czy turystyki kajakowej, inna będzie dotyczyć turystyki górskiej, a inna takich parków, jak Poleski Park Narodowy. Oczywiście nie jesteśmy w stanie w tej chwili przewidzieć, jakie rozwiązania będą zastosowane, ale na pewno chcemy, żeby cała Polska, we wszystkich swoich odsłonach, była dostępna dla osób ze specjalnymi potrzebami.

– Chcemy, żeby cała Polska we wszystkich swoich odsłonach była dostępna dla osób ze specjalnymi potrzebami. Przy tworzeniu tych modeli rozwiązań na pewno będziemy pracować z niepełnosprawnymi, wszystkie nasze projekty są szeroko konsultowane – zaznaczył prezes PFRON

– Chcemy wprowadzić coś nowego, coś fajnego, takiego, co rzeczywiście będzie miało ułatwić osobom funkcjonowanie w przestrzeni parków krajobrazowych czy rezerwatów, ponieważ to ma sprzyjać temu, aby te osoby mogły w pełni uczestniczyć w życiu kulturalnym, społecznym – mówi Leszek Buller, dyrektor Centrum Projektów Europejskich.

Każdy z 10 parków otrzyma grant w wysokości ok. 500 tys. zł.

Zrekrutowane do projektu parki będą różnić się od siebie pod względem charakterystyki przyrodniczej. Wśród nich będą parki górskie, nadmorskie, leśne i śródlądowo-akwenowe, umiejscowione w różnych regionach kraju.

Aktualnie osób z niepełnosprawnością jest w Polsce ok. 3 milionów.

ŁoM/ opr. DySzcz

Fot. Małgorzata Łobejko

Exit mobile version