Spływy kajakowe granicznym Bugiem cieszą się coraz większą popularnością. Jednak, planując w czasie wakacji taką formę aktywnego spędzania czasu, trzeba pamiętać o ograniczeniach, jakie wynikają z przepisów prawa obowiązujących na terenach przygranicznych.
O obowiązujących zasadach uprawiania turystyki w strefie nadgranicznej mówi porucznik Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. – Uprawianie turystyki, sportu i łowienie ryb w strefie nadgranicznej przy wykorzystaniu sprzętu pływającego dozwolone jest jedynie do granicy państwowej i tylko w porze dziennej, zaczynającej się pół godziny po wschodzie słońca, a kończącej się pół godziny przed zachodem.
– O wykonaniu powyższych czynności dana osoba lub – w przypadku imprez zorganizowanych – organizator, ma obowiązek powiadomić właściwego miejscowo komendanta placówki Straży Granicznej nie później niż na dwie godziny przed planowanym rozpoczęciem czynności lub imprezy. Ostatnią placówką podlegającą Nadbużańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej jest na północ Janów Podlaski, zaś na południe Hrebenne – wyjaśnia Dariusz Sienicki.
Kontakt do wszystkich placówek można znaleźć TUTAJ.
– Bug jest jedną z ostatnich nieuregulowanych rzek w Polsce, a nawet w Europie. Odcinek, na którym w naszym regionie odbywają się spływy biegnie wzdłuż granicy państwa i znajduje się na chronionym obszarze Natura 2000. Spływy kajakowe w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Klienci chwalą sobie nasze szlaki ze względu na bogactwo natury, odosobnienie oraz możliwość pływania bez kolejek i tłumów. Jeden z tych szlaków prowadzi przez trójstyk granic, gdzie Polska, Ukraina i Białoruś łączą swoje granice na rzece. Bug biegnie wzdłuż wschodniej granicy, w związku z tym musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami – informuje Wojciech Chomik z firmy wypożyczającej sprzęt wodnego na Bugu.
– Trzeba też pamiętać, że linia graniczna przebiega środkiem koryta Bugu, a w miejscach żeglownych linią środkową głównego nurtu – dodaje Dariusz Sienicki.
– Każdy, kto korzysta z naszych usług, jest informowany o sankcjach związanych z przekraczaniem granicy państwowej, która przebiega wzdłuż osi rzeki. Osoby wypożyczające kajaki informowane są o konieczności trzymania się lewej strony rzeki, zakazie kąpieli i braku możliwości pływania w porze nocnej – dodaje Wojciech Chomik.
W trakcie spływów po rzece Bug obowiązuje też zakaz bezpośredniego komunikowania się przez granicę państwową oraz przekazywania jakichkolwiek przedmiotów. Sprzętów pływających nie można cumować ani zatrzymywać się na postój. Nie można też fotografować obiektów, znaków i urządzeń granicznych oraz terenów poza linią granicy państwowej.
Za złamanie zakazów grozi mandat do 500 złotych lub kara nagany.
W razie wątpliwości związanych ze spływem kajakowym Bugiem warto skontaktować się z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej w Chełmie pod nr tel. 82 568 59 00.
Mimo ograniczeń korzystających z tej formy aktywnej turystyki nie brakuje, a wręcz przybywa.
ŁoM / opr. ToMa
Fot. nadesłane