Profilaktyka ratuje życie. Akcja „(Z)badaj się w kobiecym interesie” w Lubelskiem

mammography 2416942 1920 2020 10 05 091654 2020 12 10 111705 750x375 2021 02 24 095813 1024x512 2021 07 16 173001

Z pakietu bezpłatnych badań ginekologicznych mogą skorzystać mieszkanki Kraśnika i Świdnika. W tych miastach prowadzana będzie akcja „(Z)badaj się w kobiecym interesie”. Celem jest zachęcenie kobiet do badań profilaktycznych, których często unikały w czasie największego zagrożenia koronawirusem. Problem z profilaktyką jest szeroki i dotyczy wielu obszarów zdrowia. 

Polacy ograniczyli w czasie pandemii badania profilaktyczne. Jedni bali się zakażenia koronawirusem, innym brakowało czasu lub chęci. Wpływ miał też utrudniony dostęp do lekarzy.

– Nie chodziłam na wizyty przez pandemię i brak czasu – przyznaje jedna z mieszkanek. 

– Nie chodziliśmy do lekarzy, korzystaliśmy tylko z teleporad, jeśli była taka potrzeba. Nie chciałam narażać się na zakażenie koronawirusem, a poza tym nie chorowałam. Badaniami profilaktycznymi będziemy zajmować się teraz, kiedy pandemia trochę ucichła. Jesteśmy zaszczepieni – mówi kolejna mieszkanka.

– Nie byłam na badaniach, ale nie miałam też takiej potrzeby. Gdybym miała, to na pewno bym poszła – dodaje następna.

– Spadek liczby badan profilaktycznych potwierdzają dane Narodowego Funduszu Zdrowia – mówi Magdalena Musiatowicz z lubelskiego oddziału NFZ. – W czasie pandemii znacznie spadła zgłaszalność pacjentów na badania przesiewowe w ramach programów profilaktycznych. Na przykład na badanie mammograficzne przed pandemią, w 2019 roku, zgłosiło się ponad 59 tysięcy kobiet, natomiast w 2020 roku było to 37 tysięcy 62 pań. Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku cytologii, czyli programu profilaktyki raka szyjki macicy, w którym zgłaszalność także była niższa. Zanotowaliśmy także spadek liczby badań profilaktycznych, takich jak: morfologia, badanie poziomu glukozy, poziomu cholesterolu czy też przeglądów stomatologicznych. 

– W kraju liczba profilaktycznych badań ginekologicznych spadła w czasie pandemii o 26%, a w Lubelskiem aż o 36% – informuje koordynatorka projektu „(Z)badaj się w kobiecym interesie” Olga Walentynowicz. – Tylko 45% Polek przeprowadza regularne badania profilaktyczne z zakresu ginekologii. Jest to spadek o 26% w stosunku do roku ubiegłego. Ponad połowa Polek nie wykonała żadnego badania ginekologicznego od stycznia 2020 roku, a 54% Polek przyznaje, że rzadziej lub wcale nie odbywała wizyty właśnie przez pandemię.

– W ramach akcji w weekend w Kraśniku i Świdniku kobiety będą mogły skorzystać z pakietu bezpłatnych badań ginekologicznych – dodaje Olga Walentynowicz. – W ramach kampanii, jak co roku, zostanie zrealizowana akcja konsultacji z szerokim, bezpłatnym pakietem badań ginekologicznych. Jest to badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologia oraz test na obecność wirusa HPV. Pacjentki są przyjmowane w mobilnym gabinecie ginekologicznym. Konsultacje u lekarza ginekologa oraz badanie odbywać się będą w godzinach od 10.00 do 16.00. Na badanie można zapisać się rano w recepcji gabinetu mobilnego. Liczba miejsc jest ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.

– Profilaktyka ratuje życie – podkreśla doktor Joanna Bonarek-Sztaba. – Choroby ginekologiczne nie bolą. W wypadku nowotworów ginekologicznych, jeżeli pacjentki zgłaszają się z objawami, choroba jest już w stanie zaawansowania. Badania profilaktyczne – czyli cytologię, USG, USG piersi, mammografię i test na wirusa HPV – wykonujemy po to, aby żyć w zdrowiu. Wówczas wykrywamy choroby nowotworowe na wczesnym etapie i możemy świetnie sobie z nimi radzić. Chcemy pozbyć się strachu przed koronawirusem. Badajmy się regularnie. Mamy szansę na zdrowe życie.

Akcja „(Z)badaj się w kobiecym interesie” będzie prowadzona w sobotę (17.07) w Kraśniku – przy hali Szkoły Podstawowej numer 2 przy ulicy Urzędowskiej, a w niedzielę (18.07) w Świdniku – przy Urzędzie Miasta. 

W 2020 roku podczas akcji „(Z)badaj się w kobiecym interesie” na 323 przebadane kobiety 48 skierowano do pilnego leczenia ginekologicznego. 

W powrocie Polaków do zdrowia po pandemii ma też pomóc program Profilaktyka 40 plus, w ramach którego osoby po 40. roku życia mogą bezpłatnie zrobić pakiet badań podstawowych. 

MaK / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version