Rośnie liczba krajów, po powrocie z których nie musimy być na kwarantannie

cavtat 993380 1920 2020 08 25 121023 2021 07 12 173053

Rząd poszerzył listę krajów, po powrocie z których nie trzeba odbywać kwarantanny, o Turcję. To efekt nowego rozporządzenia Rady Ministrów, które weszło w życie 10 lipca.

– Bez kwarantanny można wjechać do Polski z krajów, które uzgodniły z Polską specjalne zasady przepływu osób w związku ze stanem epidemii – mówi wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. – Pierwotna wersja rozporządzenia mówiła o tym, że z kwarantanny zwolnione są dwie kategorie osób: osoby wjeżdżające do Polski ze strefy Schengen lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Teraz dodajemy kolejny element, że zwolnione z tej kwarantanny będą również osoby, które przylatują z krajów, z którymi Rzeczpospolita ustaliła szczególne zasady wjazdu ruchu osobowego w okresie pandemii. Te osoby będą także zwolnione z 10-dniowej kwarantanny – dodaje Piotr Wawrzyk.

Zmiany umożliwią Polakom powrót bez kwarantanny między innymi z Turcji, czyli jednego z popularnych wakacyjnych kierunków.

– Dotyczy to osób w pełni zaszczepionych lub posiadających negatywny wynik testu na obecność koronawirusa – mówi rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Epidemiologicznej w Lublinie Katarzyna Wnuk. – Osoby, które wykonają test w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy polskiej i uzyskają negatywny wynik testu, będą zwolnione z obowiązkowej kwarantanny. Ponadto z kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 jedną z czterech szczepionek, które zostały dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej, ale od przyjęcia ostatniej dawki musi upłynąć co najmniej 14 dni. Należy mieć przy sobie certyfikat poświadczający szczepienie – zwraca uwagę Katarzyna Wnuk. 

– W przypadku krajów spoza Unii Europejskiej i strefy Schengen, które nie uzgodniły z Polską szczególnych zasad przepływu osób, 10-dniowa kwarantanna może ulec skróceniu – mówi rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej Dariusz Sienicki. – Okres odbycia 10-dniowej kwarantanny ulega skróceniu, gdy wynik testu jest negatywny, a test został wykonany po przekroczeniu granicy Polski, w okresie nie wcześniejszym niż 7 dni, licząc od momentu jej przekroczenia. Nie dotyczy to osób, które rozpoczęły podróż w jednym z krajów strefy Schengen lub w kraju należącym do Unii Europejskiej, czyli również podróżnych z Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Irlandii i Rumunii – wylicza Dariusz Sienicki.

Jeszcze jedną zmianą, wprowadzoną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jest karta lokalizacji, którą należy przedstawić Straży Granicznej.

– Powinien ją wypełnić każdy podróżny przed wyjazdem, natomiast jeżeli nie będzie to z jakichś względów możliwe w wersji elektronicznej, to personel pokładowy będzie w samolotach rozdawał i zbierał od pasażerów wypełnione ręcznie karty – mówi wiceminister Wawrzyk. – Karta będzie jednym z warunków przekroczenia granicy wjazdu do Rzeczpospolitej, oczywiście pod względem epidemiologicznym – wyjaśnia wiceminister.

– Należy regularnie sprawdzać aktualne wytyczne – dodaje rzeczniczka lubelskiego sanepidu Katarzyna Wnuk. – Z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiologiczną na świecie należy spodziewać się zmian prawnych. Zarówno w państwie, w którym wypoczywamy, jak również po powrocie do kraju. Dlatego planując wyjazd, jak i przed naszym powrotem do kraju, należy śledzić aktualizacje – radzi Katarzyna Wnuk.

Te informacje znajdziemy na stronach internetowych Straży Granicznej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także na stronach gov.pl.

Osoby, które nie spełniają przesłanek do bycia zwolnionymi z kwarantanny wjazdowej, mają obowiązek zgłosić do funkcjonariusza Straży Granicznej lub do Głównego Inspektora Sanitarnego swoje dane. Numer całodobowej infolinii GIS to: 48 222 500 115

MaK / opr. PrzeG

Fot. pixabay.com

Exit mobile version