Sejm powołał Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Za przyjęciem jego kandydatury głosowało 380 posłów, przeciw opowiedziało się 3, a 43 wstrzymało od głosu.
Marcin Wiącek był jedynym kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich. Został zgłoszony przez: klub Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatystów, klub Lewicy, klub Prawo i Sprawiedliwość oraz koła: Polska 2050 i Polskie Sprawy.
Wcześniej już raz ubiegał się o ten urząd jako kandydat opozycji oraz posłów Porozumienia Jarosława Gowina. W głosowaniu na posiedzeniu Sejmu 15 czerwca przegrał z kandydatka PiS, senator niezależną Lidią Staroń.
Teraz kandydaturę Marcina Wiącka rozpatrzy Senat. Jeśli izba wyższa ją zaakceptuje, będzie on mógł objąć urząd RPO.
Marcin Wiącek (ur. 1982 r.) jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem habilitowanym nauk prawnych i kierownikiem Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji UW. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i prawach człowieka.
Zgodnie z konstytucją Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu. Wybór jest konieczny, bo we wrześniu upłynęła kadencja dotychczasowego Rzecznika Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy.
15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.
RL / IAR / PAP/ opr. ToMa
Fot. @KancelariaSejmu