Skansen w poleskim stylu. Park Narodowy zaprasza do zwiedzania

zrzut ekranu 2021 07 01 172128 2021 07 01 192203

Wiejska zagroda powstała w Poleskim Parku Narodowym. Miejsce znajduje się w Wytycznie przy obwodzie Łowiszów. To skansen w poleskim stylu z przełomu XIX i XX wieku. Tworzą go zabytki kultury ludowej, które podarowali okoliczni mieszkańcy.

– To nowy ośrodek edukacyjny przede wszystkim przypominający dziedzictwo materialne Polesia. – mówi dyrektor Poleskiego Parku Narodowego Jarosław Szymański. – Jesteśmy zobligowani krzewić to dziedzictwo, zachowywać je i przekazywać następnym pokoleniom. W skansenie znajduje się chałupa poleska i okólnik złożony ze stodoły oraz dwóch budynków gospodarczych. Jest tutaj również wybudowana tradycyjna piwniczka oraz studnia z żurawiem, bo takowe tutaj na Polesiu przeważały. 

– Jak tu jeszcze Gwiaździcha mieszkała, to myśmy tu przychodzili. Spekulowałyśmy, że będziemy przychodzić tu na kawę i ciasteczko – mówią okoliczni mieszkańcy.

 – Według dokumentów z okresu międzywojennego była tu wieś o nazwie Łowiszów. – opowiada przewodnik po poleskim siole Tadeusz Roczniak. –  Były tutaj 4 gospodarstwa, między innymi gospodarstwo pani Gwiazdowej, która po wczesnej śmierci siostry bliźniaczki żyła tutaj samotnie. Mówili o niej szeptucha, czyli osoba, która zajmuje się zielarstwem, leczeniem. Uprawiała ziemię, miała jednego konia, parę krów i drób. Po jej śmierci, kilka lat temu odkupiliśmy tą osadę i w tym miejscu zostało stworzone Poleskie Sioło.

– Ten typ budownictwa zaistniał tutaj na Polesiu dopiero w XX wieku. Warto zwrócić uwagę na szafę, która była rzadko spotykana. Zazwyczaj ubranie, pościel wieszało się na kołku, ale bogatsi gospodarze, którzy w swoich chatach mieli więcej miejsca, mogli sobie na taką szafę pozwolić. Mieścił się tutaj także warsztat tkacki. W okresie międzywojennym w zimie tkano klimy, pasiaki czy chodniki – opowiada Tadeusz Roczniak.

– Ludzie przynoszą eksponaty. Widzę duże pole do popisu, jeżeli chodzi o Koła Gospodyń Wiejskich. Przed chwilą była pani z Wytyczna, która bardzo chętnie przyjedzie i będzie uczestniczyć w zajęciach. A integracja z miejscową ludnością jest potrzebna, bo to m.in. dla niej powstał ten obiekt.

Ośrodek można zwiedzać bezpłatnie. W wakacje będzie otwarty codziennie między 9.00 a 17.00. Znajduje się na terenie Poleskiego Parku Narodowego, tuż przy ścieżce rowerowej Mietiułka. W ośrodku będą też prowadzone zajęcia edukacyjne m.in. z rękodzieła i kulinarne. 

Projekt został sfinansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Kosztował ok. 2 mln zł.

SzyK / opr. AKos

Fot. facebook.com/poleski

 

Exit mobile version