Do dawnych żydowskich miasteczek Lubelszczyzny, opisanych przez noblistę Isaaca Baszewisa Singera, podążają artyści z Fundacji Sztukmistrze. W piątek i sobotę (23-24 lipca) odwiedzają Łęczną.
Tradycyjna formuła przewiduje dwudniowe spotkania w każdej z miejscowości. Pierwszego dnia pokazywana jest plenerowa instalacja artystyczna „Singer contra Singer” i festiwalowa gazeta „Sztukmistrz” – dla każdej miejscowości inna – oraz spektakl literacko-muzyczny „Opowieści z nocy”, o trudnej pamięci na temat Zagłady.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Festiwal Śladami Singera – spektakl „Opowieści z nocy”
Drugi dzień to propozycje dla dzieci i ich najbliższych. m.in. adaptacja spektaklu „Opowiadania dla dzieci”, czyli ośmiu opowiadań, które przenoszą widzów z Nowego Jorku w czas biblijny, a potem do mitycznego żydowskiego Chełma. Ostatnim punktem programu jest spektakl cyrkowo-teatralny „Przyjaciele Sztukmistrza”, inspirowany prozą Izaaka Baszewisa Singera, zagrany pół żartem, pół serio.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Festiwal „Śladami Singera” w Łęcznej
Projekcja spektaklu w Miejskim Centrum Kultury w Łęcznej w sobotę 24 lipca o 12.00, a „Przyjaciele sztukmistrza” zaprezentują się na placu Kościuszki przy fontannie, po godzinie 21.00.
Wyprawa Śladami Singera odwiedzi jeszcze m.in. Krasnobród, Goraj, Józefów, Szczebrzeszyn i Biłgoraj. Potrwa do 29 lipca.
LeW / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski