W czasie pierwszej lipcowej pełni księżyca po raz 19. lublinianie wyruszyli trasą „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza.
– Podczas spaceru czytaliśmy „Poemat o mieście Lublinie” i odwiedzilśimy miejsca, które były poecie szczególnie bliskie – mówi Magdalena Krasuska z Domu Słów. – „Poemat o mieście Lublinie” to jest taki wyjątkowy utwór Józefa Czechowicza, który powstał jeszcze przed wojną, w latach 30. Jest to poemat, który w wyjątkowy sposób opisuje Lublin i prowadzi nas przez niego, w różne jego miejsca. Część tych miejsc w dzisiejszych czasach już jest trochę inna, a część pozostała niezmienna. Wędrujemy szlakiem „Poematu o mieście Lublinie”, tak jak Czechowiczowski wędrowiec – dodaje.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza
Józef Czechowicz urodził się i zmarł w Lublinie. Był poetą, pisarzem, pedagogiem. W 1934 roku powstał „Poemat o mieście Lublinie”. Poemat jest wyrazem tęsknoty Czechowicza do rodzinnego miasta, które opuścił jesienią 1933 roku, wyjeżdżając do Warszawy. Zginął w rodzinnym mieście po wybuchu bomby we wrześniu 1939 roku.
Spacer odbył się po raz pierwszy w 2003 roku, w setną rocznicę urodzin Józefa Czechowicza.
KovA / opr. WT
Fot. Iwona Burdzanowska