W związku z prognozowanymi upałami mazowiecka straż pożarna ostrzegła, że wpłynie to prawdopodobnie na wzrost zagrożenia pożarowego w lasach. Strażacy zalecają również zachowanie bezpieczeństwa podczas przebywania nad wodą i radzą, by wybierać tylko strzeżone kąpieliska.
Rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Krzysztof Kierzkowski przypomniał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami. Ostrzeżenia obowiązują od środy (7.07) do piątku (9.07). W tym czasie temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 28 st. do 31 st. C. Z kolei w nocy termometry pokażą od 17 do 20 st. C.
– Zalecamy ograniczanie przebywania na pełnym słońcu oraz pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas wypoczynku nad wodą. Według danych Komendy Głównej Policji w czerwcu i lipcu 2021 r. w Polsce utonęły 74 osoby w tym w czerwcu aż 70. W czerwcu oraz lipcu 2021 r. mazowieccy strażacy interweniowali 53 razy na obszarach wodnych, niestety pięć osób utonęło – powiedział PAP Kierzkowski.
Dodał również, by wybierać strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. – Unikajmy niestrzeżonych kąpielisk i akwenów, na których obowiązuje zakaz pływania. Pod żadnym pozorem nie wolno pływać pod wpływem alkoholu i narkotykach jest to jedna z najczęstszych najczęstszy przyczyn utonięć. Pamiętajmy również, by nie wskakiwać do wody rozgrzanym – różnica temperatur może wywołać szok termiczny – zaznaczył.
Strażak zalecił, by nie przeceniać swoich możliwości i na otwarte wody wypływać tylko z asekuracją. – Pływanie daleko od brzegów i po zapadnięciu zmroku mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Nie skaczmy – w szczególności na główkę – do nieznanej i zbyt płytkiej wody. W rzece pływajmy zawsze zgodnie z prądem, a nie pod prąd – zaznaczył. Dodał, by sytuacje niebezpieczne i zagrażające życiu lub zdrowiu natychmiast zgłaszać na numer alarmowy 998 lub 112.
Państwowa Straż Pożarna przypomniała, że fala upałów prawdopodobnie spowoduje wzrost zagrożenia pożarowego w lasach. – Pożary lasów rozwijają się bardzo szybko powodując zagrożenie dla ludzi przebywających w lesie oraz budynków sąsiadujących z terenami leśnymi. Ponadto pożary w lasach powodują bardzo duże zadymienie, niebezpieczne dla ruchu drogowego – wskazał Kierzkowski.
Poinformował ponadto, że w czerwcu 2021 roku mazowieccy strażacy brali udział w 285 pożarach lasów, spłonęło 88 hektarów powierzchni leśnej. W maju pożarów lasów na terenie woj. mazowieckiego odnotowano 124, od początku roku powstało już 527 pożarów w lasach. Spłonęły łącznie 163 hektary.
Strażacy przypomnieli, że w lasach oraz w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest palenie ognisk oraz grillowanie poza miejscami wyznaczonymi, a także wypalanie traw i pozostałości roślinnych oraz palenie tytoniu.
RL / PAP / opr. WM
Fot. archiwum