Studenci oraz doktoranci z Lublina zrealizują swoje autorskie projekty. Wszystko w ramach programu Wspierania Inicjatyw Akademickich.
– Pilotażowa edycja programu jest dla miasta szansą na rozpoznanie potrzeb środowiska akademickiego oraz obszarów, w których miasto mogłoby to środowisko wesprzeć – mówi Katarzyna Bujan z Urzędu Miasta Lublin. – Poprzez ten konkurs chcieliśmy docenić nie tylko inicjatywy, które są cykliczne i już w jakiś sposób stworzyły rangę akademicką naszego miasta, ale również te inicjatywy, które dopiero powstają i są stricte studenckie.
– Jak tylko zobaczyłem, że pojawił się taki konkurs, pomyślałem, że nie może tam zabraknąć lubelskich seniorów, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku – opowiada dr Mateusz Gortat, kierownik Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Przecież oni też, mimo cyfr w peselu, są studentami w Lublinie, i to bardzo aktywnymi. Zaproponowaliśmy projekt, którego celem jest zorganizowanie zajęć wykładowych, które prowadziliby studenci, doktoranci i młodzi naukowcy z lubelskich uczelni. Dzięki temu popularyzowaliby swoje badania naukowe wśród naszych seniorów.
– Projekt ma dwie główne części. Pierwsza część to filmy o Lublinie, a druga to zadania do tych filmów – mówi dr hab. Bartłomiej Maliszewski z Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS w Lublinie. – Projekt jest skierowany głównie do obcokrajowców – do osób, które są w Lublinie, studiują w naszym mieście i chciałyby lepiej je poznać. Na filmach pokazujemy lubelskie zabytki, przedstawiamy Lublin jako miasto uniwersyteckie, jako miasto, w którym można ciekawie spędzić czas. Potem układamy do filmów zadania, które tłumaczą słowa użyte w filmach, sprawdzają stopień rozumienia tekstu i poszerzają informacje na temat Lublina, bo w filmach nie wszystko jest zawarte.
– Bardzo dużo wniosków dotyczyło integracji studentów zagranicznych, którzy są dla miasta naprawdę bardzo cenni – zaznacza Katarzyna Bujan. – Dużo wniosków dotyczyło też wszelkich inicjatyw, które miałyby integrować studentów ze społecznością lokalną. Dostaliśmy dzięki temu informację, że takie działania są po prostu potrzebne. Było też bardzo dużo wniosków dotyczących różnego rodzaju konferencji – i ogólnopolskich, i międzynarodowych. Staraliśmy się rozłożyć środki równo pomiędzy każdą dziedzinę, która została zgłoszona.
– Są dwa plusy konkursu. Po pierwsze, zmusza do myślenia i daje inspirację. Po drugie, pozwala później realizować te pomysły, zapewniając środki finansowe – zauważa dr hab. Bartłomiej Maliszewski.
– Musimy ciągle walczyć o to, żeby Lublin był miastem akademickim – podkreśla dr Mateusz Gortat. – Trzeba starać się o to, żebyśmy mieli atrakcyjną ofertę dla studentów – zarówno jeżeli chodzi o kierunki studiów, jak i atmosferę w mieście. Myślę, że ten projekt, jeżeli będzie dalej rozwijany, ma duże szanse stać się przyczynkiem do zwiększenia atrakcyjności Lublina jako miasta akademickiego.
W ramach Programu Wspierania Inicjatyw Akademickich zostało wyłonionych 9 projektów. Łączna kwota dofinansowania to ponad 50 tysięcy złotych.
InYa / opr. WM
Fot. pixabay.com