„To historyczny dzień dla miasta”. Mija 77 lat od wyzwolenia Szczebrzeszyna przez Armię Krajową

szczebrzeszyn 10 2020 07 26 152746 2021 07 25 082646

W Szczebrzeszynie odbędą się obchody 77. rocznicy wkroczenia do miasta Oddziału Armii Krajowej pod dowództwem majora Tadeusza Kuncewicza ps. „Podkowa”.

Tadeusz Kuncewicz urodził się  w 1916 r. na Kresach Wschodnich. Wstąpił do Związku Walki Zbrojnej w Nieliszu, a w 1940 r. został adiutantem komendanta zamojskiego obwodu ZWZ-AK. Wówczas dostał rozkaz odbudowy podziemnej siatki konspiracyjnej na terenie Zwierzyńca, Szczebrzeszyna i Radecznicy.

Dokładnie 26 lipca 1944 r. major Kuncewicz na czele swojego oddziału wkroczył do Szczebrzeszyna i zlecił zatknięcie biało-czerwonej flagi na ratuszu, czym obwieścił wyzwolenie miasta spod okupacji niemieckiej.

– Jest to doroczna wyjątkowa uroczystość. Miasto wiele zawdzięcza majorowi – podkreśla burmistrz miasta Henryk Matej. – Przyjechał od strony Błonia, Kawęczyna. Doktor Krukowski szczególnie to opisuje. Mieszkańcy czekali na to z utęsknieniem. W bieżącym roku zechcemy podkreślić tę uroczystość dwoma punktami: przede wszystkim muralem Tadeusza Kuncewicza oraz dodaniem bunkra w lesie „Łukaszowiec” w Kawęczynie, w którym Podkowa przebywał. To historyczny dzień dla miasta Szczebrzeszyn.

CZYTAJ: W Szczebrzeszynie powstaje pierwszy mural. Miasto upamiętnia swego wyzwoliciela

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 mszą świętą w kościele św. Mikołaja w intencji poległych, pomordowanych i żyjących „Podkowiaków”. Następnie uczestnicy przemaszerują pod pomnik Polski Walczącej i tablicę majora Kuncewicza, gdzie złożone zostaną kwiaty i znicze.

W programie znajduje się również inscenizacja historyczna zdobycia Ratusza na miejscowym rynku i piknik z udziałem wojska i rekonstruktorów z grupy historycznej „Wir” oraz wystawa poświęcona majorowi Kuncewiczowi i jego oddziałowi, przygotowana przez Miejsko-Gminną Biblioteka Publiczną.

O godz. 16.00 w Miejskim Domu Kultury Przemysław Tejkowski zaprezentuje monodram „Melduję Tobie Polsko” przygotowany w oparciu o pamiętniki i listy rotmistrza Witolda Pileckiego.

ElKa / AP / opr. WM

Fot. archiwum / nadesłane

Exit mobile version