Od czwartku 1 lipca każdy Polak powyżej czterdziestego roku życia otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. Program „Profilaktyka 40 plus” obejmuje od 6 do 12 rodzajów badań podzielonych na pakiety: dla kobiet, dla mężczyzn oraz pakiet wspólny.
– Społeczeństwo, które nie dba należycie o swoje zdrowie trudniej przechodzi przez epidemię, taką jak pandemia koronawirusa, z którą obecnie mamy do czynienia – mówi rzecznik lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Bartoszek. – Większa liczba hospitalizacji czy poważnych komplikacji to często efekt kumulacji chorób, na które cierpi pacjent, będąc tego nieświadomym. Program ma pomóc w odbudowie zdrowia po epidemii, ale też przygotować Polaków na tego typu wydarzenia w przyszłości.
Pakiet badań zawiera m.in. pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, a także ocenę miarowości rytmu serca. Lekarze sprawdzą także pracę wątroby czy stężenie glukozy i cholesterolu. – Taki bilans każdemu 40-latkowi się przyda – mówi lekarz rodzinny Elżbieta Kotyrba z Przychodni Farmed. – Regularne wykonywanie badań profilaktycznych pomaga wszystkim: i pacjentom, i lekarzom. Chodzi o jak najwcześniejsze rozpoznanie chorób, których obecności jeszcze nawet nie podejrzewamy. A badania podstawowe potrafią nam powiedzieć, czy w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego.
– W wieku 40 lat może rozwijać się już cukrzyca, nadciśnienie. Jest to częste, szczególnie przy predyspozycjach rodzinnych. Trzeba tego pilnować, bo później będzie gorzej – dodaje Kotyrba. – Prowadzi to do zmian ogólnonarządowych, na przykład do niewydolności serca. Z cukrzycą też wiąże się dużo powikłań, dotyczących na przykład wzroku czy serca. Uczestnicząc w takich badaniach profilaktycznych, inwestujemy w swoje późniejsze zdrowie.
– Program jest nastawiony na 20 milionów osób, bo tyle spełnia kryterium wiekowe – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. – Mam nadzieję, że wszyscy skorzystają z niego w dogodnym czasie. Na razie przewidzieliśmy, że będzie możliwość realizacji tego programu do końca 2021 r. Oczywiście jak tylko będzie tak duże zainteresowanie, że trzeba będzie przedłużyć, to z panem premierem bez wahania podejmiemy decyzję o przedłużeniu działania tego programu – zapewnił.
– Aby skorzystać z pakietu badań w ramach programu „Profilaktyka 40 plus” należy najpierw wypełnić ankietę umieszczoną na Internetowym Koncie Pacjenta, która pozwoli na ocenę czynników ryzyka. Dzięki temu zostanie wygenerowane e-zlecenie pakietu badań, odpowiedniego dla płci. Taka ankieta już działa od północy z 30 czerwca na 1 lipca. Dla osób, które nie skorzystają z Internetowego Konta Pacjenta, przewidziane jest wsparcie konsultanta na infolinii 22 735 39 53 – dodaje Bartoszek
Po wygenerowaniu pakietu, należy zgłosić się z dowodem osobistym do punktu, który realizuje program.
Mapa placówek realizujących program będzie na bieżąco aktualizowana na stronie Ministerstwa Zdrowia. W województwie lubelskim wciąż trwa nabór podmiotów chętnych do realizacji programu.
Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP – enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale.
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP – enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale, PSA (badanie w kierunku raka prostaty)
Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn zawiera: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI), ocenę miarowości rytmu serca.
1 lipca ruszył także drugi program zdrowotny Polskiego Ładu – zniesienie limitów do lekarzy specjalistów.
ElKa / IAR / opr. ToMa
Fot. pixabay.com