Ponad 60 dawców oddało krew podczas dzisiejszej (18.07) akcji w Łukowej w powiecie biłgorajskim. Terenową zbiórkę zorganizowało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz Klub Honorowych Dawców Krwi im. ks. Marka Sobiłło.w Łukowej.
– Krew oddaję od co najmniej 13 lat, oddałem przynajmniej kilkanaście litrów – mówi mieszkaniec Łukowej, honorowy dawca Mirosław Pękala. – Zacząłem oddawać krew dzięki namowie mojego przyjaciela. Ostatnio miałem półroczną przerwę ze względu na uregulowanie ciśnienia, ale właśnie wróciłem do oddawania krwi. Jestem z tego powodu bardzo zadowolony, bo krew to życie. Ludzie jej potrzebują, a nie da się jej kupić. W ten sposób mogę pomóc i robię to. Zapraszam wszystkich do oddawania krwi. To wielki dar, a nic nie kosztuje.
Zbiórkę krwi w Łukowej zorganizowano już po raz 60. Takie akcje w tej miejscowości odbywają się systematycznie od 15 lipca 2007 roku. Organizuje je Klub Honorowych Dawców Krwi im. ks. Marka Sobiłło.
– Z punktu widzenia Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, jest to dla nas „żyła złota”. To te słynne „łukowskie minusy” – mówi Małgorzata Orzeł, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. – Na terenie gminy Łukowa jest sporo osób, które mają czynnik Rh-. Generalnie tylko 15% ludzi na naszej szerokości geograficznej jest „ujemnych”, natomiast na terenie gminy Łukowa jest ich prawie dwa razy więcej. A trzeba pamiętać, że taką krew możemy podać również pacjentom mającemu czynnik Rh+. Jest więc uniwersalna. Dotyczy to zwłaszcza grupy krwi 0Rh-, a takich osób na terenie tej gminy jest sporo.
Członkowie Klub Honorowych Dawców Krwi im. ks. Marka Sobiłło odebrali dziś z rak władz RCKiK pamiątkowe dyplomy i wyróżnienia.
W Łukowej dawcy oddają krew rodzinnie. Za przykładem rodziców krew oddają dorosłe już dzieci. Dziś (18.07) zgłosiło się 80 dawców, krew oddało 61 z nich.
Dziś (18.07) terenowe akcje poboru krwi odbyły się także w Sernikach i Polichnie.
Z danych przekazanych przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie wynika, że w magazynach są niskie stany krwi grup 0Rh+, ARh-, BRh- oraz 0Rh-.
TsF / opr. WM / ToMa
Fot. TsF