W sobotę (17.07) wczesnym rankiem ku granicy z Ukrainą wyruszyły kolumny wojsk udające się na ćwiczenie Trzy Miecze (Three Swords) 2021 – poinformował mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik 18. Dywizji Zmechanizowanej, której pododdziały są trzonem wojsk afiliowanych do ćwiczenia.
Trzy Miecze to ćwiczenie litewsko-polsko-ukraińskiej brygady (LITPOLUKRBRIG) z dowództwem w Lublinie.
– Przez dwa dni (w sobotę i niedzielę) wojsko będzie przemieszczać się kolumnami do Międzynarodowego Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie na Ukrainie – mówi rzecznik 18. Dywizji Zmechanizowanej mjr Przemysław Lipczyński. – Cały przemarsz staramy się organizować w sposób kombinowany, tak aby powodować jak najmniej utrudnień dla ruchu drogowego. Organizujemy transporty drogowe i kolejowe. Transportem drogowym przemieszcza się głównie sprzęt kołowy. To są kolumny wojskowe, które opuszczają garnizony znajdujące się głównie na terenie województwa lubelskiego: w Lublinie, Chełmie czy Zamościu, ale są również wojskowi z województw podkarpackiego i mazowieckiego.
Mjr Lipczyński podkreślił, że jest to złożona operacja logistyczna – rozstaw szyn kolei ukraińskich jest szerszy niż stosowany w Polsce, dlatego pojazdy wojskowe załadowane zostały na ukraińskie wagony przy pomocy specjalnego dźwigu. – W obu krajach obowiązują też różne przepisy przeciwepidemiczne. Wszyscy żołnierze udający się na ćwiczenie zostają poddani testom na koronawirusa – poinformował mjr Lipczyński.
– Transporty staramy się organizować tak, by nie utrudniać ruchu cywilnego na drogach – powiedział rzecznik 18DZ. Przypomniał, że wojskowe kolumny wolno wyprzedzać, trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że mogą one liczyć do 20 pojazdów, między które nie wolno wjeżdżać. Pierwszy i ostatni pojazd kolumny są opatrzone specjalnym pomarańczowym znakiem informującym, że jest to kolumna wojskowa.
– Ćwiczenie zostało zaplanowane przed dwoma laty i będzie się odbywało co dwa lata. Tegoroczna edycja, która odbywa się na Ukrainie, zakończy się 30 lipca. Głównym celem jest doskonalenie interoperacyjności pododdziałów afiliowanych do trójnarodowej brygady – powiedział Lipczyński.
Ze strony polskiej głównym ćwiczącym są pododdziały 18. Dywizji Zmechanizowanej – 1. Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej, 19. Brygady Zmechanizowanej z Lublina i 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Ćwiczenie składa się z dwóch etapów – ćwiczenia taktycznego w wojskami (LIVEX) i ćwiczenia dowódczo-sztabowego na mapach (CPX).
Ćwiczenie Three Swords odbywa się w dniach 17-30 lipca w Międzynarodowym Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie blisko Lwowa. W ćwiczeniu uczestniczy ponad 1200 żołnierzy i 200 pojazdów z Litwy, Polski i Ukrainy oraz z USA. Po raz pierwszy litewsko-polsko-ukraińska brygada ćwiczy na terytorium Ukrainy.
RL / PAP / opr. WM
Fot. pixabay.com