W Lublinie rozpoczęły się obchody 41. rocznicy Lubelskiego Lipca ’80. 8 lipca 1980 roku rozpoczął się strajk w WSK Świdnik, którego bezpośrednią przyczyną była podwyżka cen niektórych artykułów mięsnych w bufetach i stołówkach zakładowych.
– W kilka dni strajki objęły całą Lubelszczyznę – mówi przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, Marian Król. – Było to co najmniej 170 zakładów pracy na Lubelszczyźnie. Bardzo trudno było wówczas powołać komitety strajkowe, żeby nie trafić do więzienia. Nie wiedzieliśmy wtedy, czy przeżyjemy do następnego dnia; czy w nocy nie przyjdą i z domu nie zabiorą i już nikt człowieka nie będzie widział. Bo takie sytuacje wcześniej miały miejsce w Polsce. Dlatego warto pamiętać o wydarzeniach Lubelskiego Lipca, ponieważ w nich są fundamenty naszej wolności i niepodległości.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczysta msza święta w 41. rocznicę Lubelskiego Lipca
Niedzielne (25.07) obchody w Lublinie rozpoczęły się mszą świętą w archikatedrze lubelskiej. Przewodniczył jej biskup senior Ryszard Karpiński.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Panel historyczny poświęcony wydarzeniom Lubelskiego Lipca 1980
– Głód poczucia godności i wolności poczuli w sobie robotnicy z Lublina i Świdnika przed 41 laty i odnaleźli wewnętrzną siłę, żeby to zamanifestować – mówił podczas kazania proboszcz archikatedry lubelskiej ks. Adam Lewandowski. – To było wyzwanie wobec rzeczywistości całego Bloku Wschodniego, systemu, który podporządkował sobie wszystko, totalitarnego. To było prawie niemożliwe. Nie sposób też dziś nie wspomnieć wydarzeń, które zaowocowały całym ruchem społecznym „Solidarności”. Tym wydarzeniem była postać Jana Pawła II i jego pielgrzymka do Polski. Papież wydobył z serc naszego narodu poczucie godności.
O godzinie 13:15 w sali widowiskowej Caritas Lublin zaplanowano natomiast wykład historyczny poświęcony wydarzeniom i znaczeniu Lubelskiego Lipca ’80.
Zwieńczeniem dzisiejszych obchodów będzie odsłonięcie muralu poświęconego historii i działalności Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie. Odsłonięcie muralu nastąpi o godzinie 19.00 przy ulicy Mełgiewskiej.
MaTo / opr. AKos
Fot. Piotr Michalski