W piątek 9 lipca na terenie przejścia granicznego z Ukrainą Zosin-Uściług uroczyście przekazano do użytkowania platformę wyjazdową z Polski, wybudowaną z programu Polska-Białoruś-Ukraina.
– Dzisiejsze spotkanie ma na celu przypomnienie społeczeństwu, że na przejściach granicznych są realizowane inwestycje – mówi wicewojewoda lubelski, Bolesław Gzik – W roku 2020 na wszystkie przejścia graniczne w województwie lubelskim z Ukrainą przeznaczono ok. 10 milionów złotych. W 2021 roku kwota jest bardzo podobna. Myślę, że w aspekcie Nowego Ładu, który niebawem będzie uruchomiony, wspólnie z marszałkiem województwa lubelskiego trochę zweryfikujemy strategiczny plan rozwoju przejść. Sądzę, że zostaną przeznaczone na to większe środki niż dotychczas.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Na przejściu granicznym w Zosinie oddano do użytku nowoczesną platformę wyjazdową z Polski
– Została tu dokończona budowa płyty wywozowej – mówi kierownik Oddziału Celnego w Zosinie, Ryszard Krawczyk. – Wybudowano 2 pawilony, 4 pasy i wagę. Warto również nadmienić, że w tym roku oddano do użytku wielogabarytowy skaner RTG, służący do prześwietlenia pojazdów osobowych i autokarów.
– To jest bardzo ważne zadanie – podkreśla dyrektor Lubelskiego Zarządu Obsługi Przejść Granicznych, Damian Wierak. – Przejście graniczne Zosin-Usiług to jest przejście graniczne nie tylko Polski i Ukrainy, ale to jest również przejście graniczne Unii Europejskiej. Na to zadanie zostały wydane środki w kwocie koło 7 milionów złotych, z czego 90% zostało przeznaczonych ze środków unijnych, a pozostałe 10% pochodzi z budżetu państwa.
– Jeszcze kilka lat temu byłem dyrektorem Lubelskiego Zarządu Obsługi Przejść Granicznych – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego, Zdzisław Szwed. – Znane mi są przejścia, znane mi są problemy tych przejść i równie bardzo dobrze znam ciężką prace służb. Dlatego poprawienie pracy służbom i stworzenie im komfortowych warunków, to bardzo ważna rzecz. To jest również komfort przekraczania granicy dla mieszkańców Polski, Ukrainy czy przedstawicieli innych narodowości.
– Wyrażam ogromne zadowolenie i satysfakcje z udanej realizacji projektu zwiększenia możliwości funkcjonowania przejścia granicznego Zosin – mówi wicekonsul Ukrainy w Lublinie Swietłana Horbowska. – Co roku miliony Ukraińców przekracza granicę z Polską. Obecny stan wszystkich przejść granicznych wymaga maksymalnego ulepszenia i zwiększenia potencjału przyjazdu. Ogromnym problemem jest długie czekanie na wjazd. Uważamy, że jest konieczne utworzenie wspólnego, stale działającego organu koordynacyjnego do modernizacji każdego punktu kontrolnego między Polską a Ukrainą.
– Naszym priorytetem, obok skutecznej ochrony granicy państwowej, jest sprawna odprawa podróżnych – mówi rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Siennicki – Tutaj w Zosinie w ciągu doby odprawiamy ok. 200 autobusów, ok.10 tysięcy podróżnych oraz 2,5 tysięcy samochodów. Warto zaznaczyć, że to przejście obsługuje tylko i wyłącznie ruch osobowy. Otwarcie płyty odpraw granicznych z pewnością usprawni odprawę graniczną podróżnych i skróci czas oczekiwania.
W ramach projektu „Zwiększenie otwartości granicy polsko-ukraińskiej oraz jej bezpieczeństwa poprzez rozbudowę przejścia granicznego w Zosinie” zaplanowano w przyszłości budowę budynku kontroli szczegółowej dla strony ukraińskiej oraz budowę rampy dla samochodów ciężarowych.
Przejście graniczne z Ukrainą Zosin-Uściług powstało w 1995 r. Od 2000 r. ma status przejścia międzynarodowego.
AP / opr. AKos
Fot. Iwona Burdzanowska