Pracownia Implantacji Stymulatorów Serca powstała w puławskim szpitalu specjalistycznym. To pierwsza placówka na zachodzie Lubelszczyzny, w której od dziś przeprowadzane są takie zabiegi.
Na miejscu był dziś reporter Radia Lublin, którego po nowej pracowni oprowadził ordynator oddziału kardiologii Jacek Gniot: – Dzisiaj będzie wykorzystywany ten sprzęt. To jest stół, na którym będzie położony pacjent. Ramię C będzie nam pokazywało w którym miejscu umieszczone są elektrody – dzięki temu będziemy mogli w odpowiednie miejsce w sercu włożyć elektrody.
– Mam dzisiaj zabieg – mówi pacjentka Bogumiła Piekoś: – Byłam bardzo słaba, nie mogłam chodzić, w głowie mi się kręciło i dzisiaj znalazłam się w szpitalu. Na kardiologa czekałam trzy miesiące – dodaje.
– Zdecydowanie był różny czas oczekiwania na implantację stymulatora, natomiast w tym przypadku jest udogodnienie – mówi Michał Miszczak z oddziału kardiologii puławskiego szpitala: – Grupa pacjentów jest dosyć liczna, w związku z czym myślę, że bardzo zasadnym byłoby stworzenie takiej pełnowartościowej pracowni ektofizjologii z opcją wszczepiania stymulatorów w takim dużym ośrodku i z takim dużym zasięgiem jeśli chodzi o liczbę pacjentów.
– Pacjenci najczęściej trafiali do naszego szpitala na SOR i z SOR-u albo z oddziału kardiologii albo pilnie albo po przygotowaniu byli transportowani do ośrodków w Lublinie bądź Warszawie, i tam koledzy z tych ośrodków dalej zajmowali się pacjentami – mówi Jacek Gniot: – To już oni decydowali jakie urządzenie implantować u tych pacjentów. Od dzisiaj takie możliwości powstają w naszym oddziale. Ci pacjenci już nie muszą jeździć do Lublina, nie musimy ich transportować i na miejscu mogą być zabezpieczeni, zaopatrzeni w nowoczesne leczenie, jakie jest stosowane w Polsce i na świecie.
– Jestem już po zabiegu – mówi Władysława Sitarz: – Przyszłam na jeden zabieg, okazało się, że jest zagrożenie życia i miałam dwa zabiegi. Zawdzięczam lekarzom życie. Ciężko mi było oddychać, chodzić. Jak się okazało, chodziło o serce.
– Pozostaje też druga niezbędna rzecz – jest to kontrola tych stymulatorów – mówi Jacek Gniot: – Uruchomiliśmy poradnię kontroli stymulatorów. Ci pacjenci, którzy mają implantowane stymulatory będą kontrolowani w ramach naszej poradni specjalistycznej kardiologicznej. I są to pacjenci, którzy nie tylko będą mieli implantowane stymulatory u nas, ale są to pacjenci, którzy mają już zimplantowane stymulatory w innych ośrodkach i też wymagają okresowej kontroli.
– Są prostsze zabiegi, są też trwające godzinę, dwie – mówi Michał Miszczak. – Wszystko zależy od rodzaju stymulatora i cech klinicznych pacjenta. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że implantacja stymulatora serca czy też niektóre zabiegi ratują życie, w związku z czym są bardzo istotne. Rozpowszechnienie działalności elektrofizjologii i implantacji stymulatorów jest bardzo ważne, także z punktu widzenia poprawy rokowania dla pacjenta.
Dziś (22.07) zespół lekarski w Puławach przeprowadził cztery zabiegi: trzy wszczepienia stymulatorów oraz wszczepienie urządzenia resynchronizującego serce. Tego typu zabiegi są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
ŁuG/ opr. DySzcz
Fot. archiwum