Po ponad 150 latach niespełna dwutysięczna Izbica w powiecie krasnostawskim zostanie miastem. Stanie się to dokładnie 1 stycznia 2022 r. obok 9 innych miejscowości w Polsce.
Na razie jest projekt rozporządzenia Rady Ministrów. Zostanie on rozpatrzony przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, Główny Urząd Statystyczny i przez Państwową Komisję Wyborczą. Najpóźniej do 31 lipca ma zostać przyjęty.
Co oznacza dla mieszkańców ta zmiana?
– To ładna miejscowość, spokojna. Mogłoby być miastem. Gdzieś w Polsce uznają miasteczka, dlaczego nie ma być w Izbicy – mówią mieszkańcy. – Mam nadzieję, że Izbica się rozwinie jako miasto, choć i tak są duże postępy. Może zawita do nas więcej ludzi, rozwinie się handel, więcej ludzi będzie robić u nas zakupy. Zmiany na pewno będą, bo miasto a wieś to jest różnica. Może będzie większa dotacja, więcej miejsc pracy. Słyszę od ludzi, że się nie cieszą, bo będzie większe opodatkowanie. Ale może będzie wyższa kultura – dodają inni.
– Od kiedy jestem wójtem, od 2014 roku myślałem, by przywrócić prawa miejskie Izbicy, a później być może i Tarnogórze – stwierdza Jerzy Lewczuk, wójt gminy Izbica. – Car odebrał im te prawa za udział miejscowej ludności w powstaniu styczniowym. O dziwo do dzisiaj w takich miasteczkach jak te obowiązuje dekret carski. To chichot historii. Uważam, że z mocy ustawy te prawa powinny być przywrócone. Te miasteczka powinny mieć szczególny status. Tu przed wojną było 4,5 tysiąca mieszkańców narodowości żydowskiej. Tu Jan Karski poznał prawdę o Holokauście. Poinformował o tym Churchilla i Roosevelta, ale nikt się tym nie zajął. 4,5 tysiąca Żydów praktycznie z całej Europy leży na miejscowym kirkucie, w masowych grobach. Takie między innymi rzeczy przyświecały mi, by powalczyć o prawa miejskie Izbicy – dodaje.
– Izbica pojawiała się w pierwszych źródłach pisanych jako wieś, natomiast o lokowaniu jej jako miasto postanowiono już w XVI wieku. W 1540 roku podjęta była pierwsza próba lokacji. Nie doszło do tego, ale udało sięto w 1750 r. Starosta tarnogórski Antoni Granowski uzyskał przywilej króla Zygmunta Augusta na lokację miasta Izbica. Było to dla Żydów, którzy zostali wyrugowani z Tarnogóry. Pierwszymi mieszkańcami miasta Izbica byli właśnie Żydzi, Polaków na początku tam nie było – informuje Edyta Repeć, pracownik Domu Kultury w Tarnogórze.
– Chcę, żeby Izbica była miasteczkiem, żeby przywrócić tę sprawiedliwość, ale żeby też podnieść autorytet mieszkańców. Żadne podatki wyższe nie będą, bo jakby mogły być, to już Rada Gminy by je podniosła. Praktycznie zmieniamy tylko szyldy i pieczątki – tłumaczy Jerzy Lewczuk.
– Na pytanie, czy Izbica powinna być miastem myślę, że zdecydowanie tak. Ze względu na swoją zabudowę zwartą ma strukturę zabudowy miejskiej. Jest kanalizacja, sieć wodociągowa. Myślę, że spełnia wszelkie wymogi, żeby być miastem, a nie będzie to drożej, nie będzie to miało żadnego wpływu na mieszkańców – mówi Piotr Banach, prezes Gminnego Ośrodka Gospodarki Komunalnej w Izbicy.
– To będzie również taka gminna wizytówka, która pozwoli tu bardziej inwestować, pozyskiwać środki zewnętrzne. Moje serce się raduje, że do tego dochodzi i że to mi przypadło – dopowiada Jerzy Lewczuk.
Izbica składa się z dwóch sołectw – Izbica Wieś i Izbica Osada. Oba utworzą nowe miasto w Polsce, 51 miasto w województwie lubelskim.
AP / opr. LysA
Fot. Agnieszka Piela