Wiceminister zdrowia: Program Profilaktyka 40 plus to element zasypywania luki zdrowotnej

profilaktyka 2021 07 08 222909

– Program Profilaktyka 40 plus to element zasypywania luki zdrowotnej, która pojawiła się z powodu pandemii. Może z niego skorzystać nawet 20 mln osób – zauważył w Sejmie w czwartek wiceminister Sławomir Gadomski.

Posłowie PiS pytali w czwartek resort zdrowia o realizację programu Profilaktyka 40 plus. Uruchomiony został on od 1 lipca. Z pakietu podstawowych badań diagnostycznych może skorzystać, jak zaznaczył wiceminister, nawet 20 mln Polaków. Dodał, że to jeden z elementów Polskiego Ładu.

– Ten plan przyświecał nam od dawna. Program 40 plus, mówiąc kolokwialnie, chcieliśmy „odpalić” wcześniej. Pracowaliśmy nad nim jeszcze z ministrem Łukaszem Szumowskim, ale prace te przerwała pandemia. Rzeczywiście ten program jest wyjściem i kolejnym elementem zasypywania luki zdrowotnej, którą wywołała pandemia – wyjaśnił Gadomski.

Zauważył, że zainteresowanie programem na razie, ze względu na wyjazdy wakacyjne, jest niższe, ale w kolejnych miesiącach powinno wzrosnąć, tym bardziej, że resort planuje m.in. kampanię medialną i wydarzenia go promujące. Do 7 lipca ankietę, która jest „obligo do wejścia do programu” wypełniło 66 tys. osób. Dodał, że do programu zgłosiło się ponad 550 placówek, a 120 wniosków jest procedowanych. Jak zaznaczył wiceminister, to podmioty, które dysponują często wieloma punktami pobrań.

Pakiet badań diagnostycznych w ramach programu dla kobiet i mężczyzn zawiera: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP – enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale. Dodatkowo mężczyźni mogą wykonać badanie PSA (badanie w kierunku raka prostaty). Ponadto u osób od 40. roku życia przeprowadzone będą: pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, oceniona miarowość rytmu serca oraz obliczony wskaźnik masy ciała (BMI).

Do tej pory do programu zgłosiło się ponad 500 realizatorów, kolejne 120 wniosków jest rozpatrywanych. Są wśród nich podmioty dysponujące wieloma punktami diagnostycznymi.

Aby skorzystać z pakietu badań w ramach programu „Profilaktyka 40 plus” należy najpierw wypełnić ankietę umieszczoną na Internetowym Koncie Pacjenta, która pozwoli na ocenę czynników ryzyka. Dzięki temu zostanie wygenerowane e-zlecenie pakietu badań, odpowiedniego dla płci. A dla osób, które nie skorzystają z Internetowego Konta Pacjenta, przewidziane jest wsparcie konsultanta na infolinii  22 735 39 53.

Jak podaje Centrum e-Zdrowia z Internetowego Konta Pacjenta korzysta już 10 milionów Polaków.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version