Uroczyste zawieszenie wiechy odbyło się na nowym budynku Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul. Staszica w Lublinie. To symbol zakończenia ważnego etapu budowy obiektu, w którym znajdzie się centralny blok operacyjny oraz pozostałe jednostki kliniczne i diagnostyczne.
– Przebudowa i rozbudowa Szpitala Klinicznego nr 1 trwa od 2016 roku – mówi dyrektor SPSK1 Beata Gawelska. – Ta lokalizacja jest strategiczną częścią naszej inwestycji. To jest budynek, w którym będzie się mieścić centralny blok operacyjny z ośmioma salami operacyjnymi oraz wszystkie jednostki kliniczne, zabiegowe, diagnostyczne, które w tej chwili działają w warunkach ograniczonych, bo w zabytkowych częściach budynków.
– Zawieszenie wiechy symbolizuje zakończenie pewnego ważnego etapu robót, zakończenie konstrukcji obiektu – mówi dyrektor budownictwa ogólnego Budimex S.A. Jakub Nagraba. – Jak popatrzymy na inwestycję aktualnie, mamy więcej niż konstrukcję obiektu zrealizowaną. Jesteśmy dosyć zaawansowani w pracach. To, co było najtrudniejszym wyzwaniem, to posadowienie obiektu, fundamentowanie. Mieliśmy bardzo duże wyzwanie techniczne z tym zadaniem, ale wspólnie podołaliśmy. Mamy ambitny plan, żeby w niecały rok zrealizować ten obiekt – dodaje dyrektor Nagraba.
– Jeżeli chodzi o koncepcje architektoniczne, widziałem je tylko na papierze, więc z chęcią zobaczę je w rzeczywistości – mówi prorektor do spraw ogólnych i rozwoju Politechniki Lubelskiej Dariusz Czerwiński. – To jest już drugi konkurs, w którym nasi studenci z architektury uczestniczą. Mam nadzieję, że również będą odnosili sukcesy, jak w poprzednich konkursach. Cieszy to, że młodzi ludzie chcą uczestniczyć w tych konkursach. Chętnie biorą udział. Nasi studenci mogą pomóc miastu – deklaruje prorektor Czerwiński.
– Środki przyznane nam na ten etap to 278 mln złotych. Mamy jeszcze ambicje pozyskać dodatkowe środki z innych zewnętrznych źródeł do skończenia programu – zapowiada dyrektor Gawelska. – Pozostaje nam jeszcze zadanie, które przewiduje budowę polikliniki. Takiego budynku, w którym będzie się mieścić ambulatoryjna opieka specjalistyczna – dodaje.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Wiecha nad nowym budynkiem SPSK 1 w Lublinie
– Ogromne dofinansowanie, z tym, że warto tu zwrócić uwagę, że początek tej inwestycji to tak naprawdę 2016 rok, kiedy praktycznie została ona rozpoczęta – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Jest to ważne wydarzenie zarówno dla miasta, jak i całego województwa. Szpital kliniczny PSK 1 to jeden z najważniejszych szpitali w systemie służby zdrowia województwa lubelskiego. Tu mamy te ośrodki najbardziej referencyjne. Mam na myśli zarówno oddział zakaźny, ale również oddział intensywnej terapii. Jest to znakomite zainwestowanie pieniędzy. Ten oddział będzie bardzo potrzebny, jak również SOR – podkreśla wojewoda lubelski.
– Ta inwestycja pomoże całemu systemowi funkcjonowania naszej uczelni – mówi rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Wojciech Załuska. – To dotyczy zarówno obszaru klinicznego, czyli leczenia pacjentów, za pomocą bardzo nowoczesnych metod i wreszcie w bardzo dobrych warunkach. To jest wymogiem czasów, ale i naszym obowiązkiem. Zwiększy też dla naszego uniwersytetu bazę dydaktyczną. Też bardzo liczymy na to, że nasi studenci będą uczeni w sposób bardziej nowoczesny. To jest bardzo ważne – dodaje rektor UM w Lublinie.
– Mamy w ramach programu wieloletniego kilka zadań – mówi dyrektor Beata Gawelska. – Część już została zrealizowana w różnych lokalizacjach. Na ul. Radziwiłłowskiej Zakład Radioterapii oraz Klinika Chirurgii Onkologicznej. Na ul. Głuskiej Centrum Zdrowia Psychicznego. Natomiast program wieloletni uwzględnia wyposażenie, aparaturę, sprzęt, utworzenie sal hybrydowych – wylicza dyrektor Gawelska.
Koszt programu, w który wchodzą zespoły budynków przy ul. Radziwiłłowskiej, Staszica i Głuskiej to 324 mln zł.
RyK / opr. PrzeG
Fot. Iwona Burdzanowska