Wielka bitwa nad Bugiem jak przed tysiącem lat

bitwa nad bugiem 2021 07 03 203700

W niedzielę 4 lipca w Czumowie, w gminie Hrubieszów odbędzie się wielka inscenizacja bitwy nad Bugiem, która została rozegrana przed ponad tysiącem lat.

Bitwę stoczyły w 1018 roku polskie wojska Bolesława Chrobrego z ruskimi wojami Jarosława I Mądrego. W szeregach Chrobrego walczyło ok. 300 rycerzy niemieckich, 500 Węgrów, 100 Pieczyngów oraz od 2 do 5 tysięcy polskich zbrojnych. Armia Jarosława Mądrego była zbliżona liczebnie i wspomagana przez Wikingów. Bitwę, po szybkim ataku przez rzekę, wygrały oddziały Bolesława Chrobrego. Pozwoliło to na osadzenie na tronie kijowskim zięcia Chrobrego – Świętopełka.

Inscenizację tego historycznego wydarzenia będzie można zobaczyć w niedzielę w Czumowie. Według zapowiedzi organizatorów ma w niej wziąć udział ponad 400 rekonstruktorów, w tym 30 konnych. Dodatkowo rozstawione zostaną obozowiska historyczne, w tym edukacyjne, rzemieślnicze i militarne. 

– W tym roku organizujemy bitwę na łąkach przy rzece granicznej Bug. To niemal to samo miejsce gdzie w 1018 roku król Bolesław Chrobry przeprawiał się na Ruś Kijowską – mówi Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. – Powstanie gigantyczne historyczne obozowisko: oddzielnie będzie obóz Bolesława Chrobrego, oddzielnie Jarosława Mądrego. Będzie też strefa turniejowa. Wydzieliliśmy specjalną przestrzeń dla rzemieślników średniowiecznych, tak żeby można było obcować nie tylko z kulturą militarną, ale także z rzemiosłami życia codziennego.

 

 CZYTAJ: Setki wojów znów będą walczyć nad Bugiem. Wielkie widowisko zabierze nas do średniowiecza

– Każdy, kto nas odwiedzi, przekraczając próg obozowiska, przeniesie się o tysiąc lat wstecz – mówi Sławomir Guz ze Stowarzyszenia Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej. – Podczas widowiska będzie można zobaczyć nie tylko piechotę, ale i elitę ówczesnej armii, czyli drużynę Bolesława Chrobrego. Na polu walki będą też liczne oddziały łuczników. Będziemy mogli zobaczyć turnieje wojów pieszych czy łuczników.

Obozowiska na nadbużańskich łąkach w Czumowie rozstawią się o godzinie 10:00 Inscenizacja rozpocznie się o godzinie 14:00. 

Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie; Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie; gmina Hrubieszów; 2. Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”; Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej – Drużyna Grodów Czerwieńskich

ElKa / AP / opr. ToMa

Fot. archiwum / materiały organizatora

 

Exit mobile version