Wielkie sukcesy polskiej siatkówki w wyjątkowej książce

pm ksiazka 300621 001 2021 07 04 030117

Radio Lublin informowało już o niezwykłej publikacji sportowej poświęconej siatkówce a dokładnie zawodniczkom i zawodnikom, którzy zdobyli medale igrzysk olimpijskich.

CZYTAJ: Przypomni sukcesy i będzie inspirować. Premiera wyjątkowej książki o polskich siatkarzach

– Książka „Dziewczyny z brązu  chłopaki ze złota” – ukazała się przed igrzyskami w Tokio nawiązując między innymi do sukcesu naszych siatkarek z 1964 roku podkreśla autor – prezes Instytutu Łukasiewicza, Maciej Zdziarski: – Wtedy w 1964 roku, kiedy Japonia wylobbowała, iż w Tokio siatkówka zadebiutuje w programie igrzysk olimpijskich, miała bardzo silną reprezentację kobiet, z którą zmierzyła się nasza polska drużyna. Zajęliśmy wtedy 3. miejsce. Japonki był bezkonkurencyjne i oczywiście wygrały. Do dzisiaj żyją panie, które były uczestniczkami meczu z Japonią. Było to jedyne spotkanie, kiedy ktokolwiek „urwał” Japonkom seta  – opowiada.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Promocja książki “Dziewczyny z brązu, chłopaki ze złota”

– Do tych historycznych wydarzeń wracamy w książce „Dziewczyny z brązu, chłopaki ze złota”, przypominając także to, że 4 lata później sukces dziewczyn został powtórzony. I znów wróciły do kraju z brązowym medalem – wypowiada się Maciej Zdziarski. – Wtedy po raz pierwszy na igrzyskach pojawili się także nasi mężczyźni. Polacy wrócili z 5. miejscem. W 1976 roku z kolei miał miejsce najbardziej znaczący historyczny sukces olimpijski polskich siatkarzy, czyli złoty medal olimpijski. To był jedyny medal igrzysk olimpijskich dla siatkarzy poprzedzony 2 lata wcześniej zdobyciem tytułu mistrzostw świata – dodaje.

– To było dla mnie bardzo ważne, że wciąż jeszcze żyje zdecydowana większość tych dwóch kadr. – w przypadku mężczyzn niemal wszyscy. Uważam też, że warto w jednej książce zebrać wspomnienia ludzi, którzy te wspaniałe momenty polskiej siatkówki współtworzyli – dopowiada Maciej Zdziarski.

 

– Rozmowa z 70- czy 80-kilku latkami siłą rzeczy prowokuje do zadawania pytań o to, jak zaczęła się ich życiowa droga, skąd w ich życiu pojawiła się siatkówka i jakie perypetie doprowadziły do pierwszych sukcesów zawodniczek, a także, co zawsze bardzo ciekawe w przypadku sportowców, co wydarzyło się po zakończeniu kariery, jak potoczyła się ich droga – tłumaczy Maciej Zdziarski.

– To, co ciekawe w przypadku tych bohaterów i wcale nie charakterystyczne dla sportowców w ogóle, jest to, że zdecydowana większość pań i panów już po zakończeniu swojej kariery zawodniczej odniosła sukces życiowy. Był to często sukces związany z prowadzeniem zespołów za granicą, a nawet kadr, nie tylko Polski. Ciekawe jest też to, że wielu tych zawodników po prostu miało bardzo ogromny potencjał intelektualny i organizacyjny. Potrafili stworzyć własne biznesy, potrafili znakomicie odnaleźć się w życiu pozasportowym. Bardzo się cieszę jako autor tej książki, że mogłem pokazać ich doświadczenia życiowe w swojej publikacji. Mogłem pokazać również, że relacje między nimi, pomimo zakończenia wspólnej przygody sportowej, nie ustały – dodaje.

Wywiadom towarzyszy bogata faktografia i kilkaset ilustracji: archiwalne i współczesne zdjęcia bohaterów, wycinki prasowe oraz reprodukcje osobistych pamiątek i dokumentów.

AR / opr. WT / ToMa

Fot. archiwum

Wielkie sukcesy polskiej siatkówki w wyjątkowej książce

Exit mobile version