Wraz z powstaniem nowej jednostki wojskowej w Białej Podlaskiej pojawia się szansa na znalezienie dobrej, stabilnej pracy. 9 lipca, z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i wicepremiera Jacka Sasina, w Białej Podlaskiej odbyło się uroczyste przekazanie biało-czerwonej flagi dla 1. Warszawskiej Brygady Pancernej będącej częścią 18. Dywizji Zmechanizowanej. W ten sposób symbolicznie zainaugurowano funkcjonowanie w tym mieście garnizonu.
Ma w nim w sumie stacjonować 2,5 tys. żołnierzy zawodowych: cztery bataliony i jedna kompania 18. Dywizji Zmechanizowanej. Docelowo ma to być jeden z największych garnizonów we wschodniej Polsce.
– Rekrutując żołnierzy współpracujemy z Akademią Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej, ale staramy się być obecni w okolicznych miejscowościach – mówi starszy chorąży sztabowy Piotr Turczyk z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. – Jeździmy po szkołach, przedstawiamy, jak wojsko wygląda od strony materialnej. Zachęcamy uczniów do wstępowania do służby. Przemawia to do nich, bo zarobki nie są małe. Drugą rzeczą jaką daje wojsko jest możliwość rozwoju, edukacji, spełnienia swoich marzeń. Wojsko jest naprawdę otwarte.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Minister Mariusz Błaszczak na pikniku wojskowym “Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” w Terespolu
Elementem akcji rekrutacyjnej był także piknik wojskowy „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, który 9 lipca odbył się w Terespolu z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.
W centrum miasta pojawił się nowoczesny sprzęt wojskowy w tym czołgi. Pojawiły się na nim tłumy mieszkańców. – Fajna ta maszyna. W wojsku można jeździć czołgiem, odbywać ćwiczenia i walczyć za ojczyznę – mówili młodzi uczestnicy pikniku.
– Pojawienie się wojska w regionie z całą pewnością przyciągnie młodych ludzi do służby – stwierdzali mieszkańcy Terespola. – Armia się rozwija, jest zmodernizowana i zawodowa. Kiedyś była zasadnicza służba wojskowa, teraz trzeba młodych ludzi zachęcać w inny sposób.
Do Wojskowych Centrów Rekrutacji, które uruchomiono w 2020 roku, zgłosiło się już niemal 14 tys. ochotników, chcących w przyszłości założyć żołnierski mundur.
TSpi / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski