Wojsławice: Ośrodek Kultury i Tradycji Pożarnictwa upamiętnia dziedzictwo ochotniczych straży pożarnych

20210712 1125001 2021 07 12 193854

Wojsławice to nie tylko Jakub Wędrowycz – to także liczne zabytki trzech kultur: polskiej, żydowskiej i prawosławnej oraz ośrodki znane ze szlaku kultur i tradycji. A skoro mówimy o tradycjach, to sekretarz gminy Agnieszka Waleczek zaprasza do bardzo interesującego miejsca – Ośrodka Kultury i Tradycji Pożarnictwa: – Chcieliśmy zachować dziedzictwo ochotniczych straży pożarnych z naszego terenu, gdzie funkcjonuje 8 jednostek OSP, w tym najstarsza, bo ponad 100-letnia właśnie tu, w Wojsławicach – mówi Agnieszka Waleczek.

– Mamy straż z tradycją i szkoda by było nie pokazać tego całego dorobku – podkreślają mieszkańcy: – Izba Pożarnictwa to świetny pomysł. Myślę, że z chęcią ją zobaczę. Drugiej takiej nie ma u nas w okolicy.

– W izbie tradycji zgromadzone są zbiory starego sprzętu, który nie jest już wykorzystywany, a jest sprawny technicznie – mówi Piotr Staiński, komendant gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Wojsławicach: – Są tutaj stare sztandary naszej jednostki, pierwszy z 1949 roku, drugi z 1976 roku.

– Zastanawialiśmy się długo jak miałoby wyglądać wnętrze naszego ośrodka – mówi Dawid Stasiuk z Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach: – Padł wybór na ponad 18-metrowy mural, który wykonała pani Małgorzata Osieleniec, artystka plastyczka z Chełma. Mural ten przedstawia historię Straży Pożarnej w Wojsławicach na przestrzeni dziejów.

– Mam przed sobą zdjęcie, które pochodzi z 1928 roku – dodaje Dawid Stasiuk: – Jest to zdjęcie zrobione podczas zawodów II Rejonu Straży Pożarnych w Wojsławicach: – Jest jeszcze zdjęcie przedstawiające strażacką orkiestrę dętą na tle naszego kościoła pw. Świętego Michała Archanioła w Wojsławicach. To zdjęcie podarował nam pan komendant, pan Piotr Staiński.

– Otrzymałem je kiedyś od śp. Bronisława Noska, który chciał, żeby było to przekazywane dla dalszych pokoleń – podkreśla komendant Staiński.

– Wśród dokumentów znajdują się prawdziwe perełki – zaznacza Dawid Stasiuk: – Między innymi mam przed sobą dokument z 1936 roku, który mówi o tym, że przy tutejszej straży pożarnej zorganizowana została żeńska drużyna Samarytanek. Tych dokumentów jest bardzo dużo. Jesteśmy w trakcie szczegółowego opracowywania, aby wystawa przekazywała jak największą ilość informacji i prawdy historycznej o Straży Pożarnej w Wojsławicach.

– Szczególnym rodzajem pamiątek są zdjęcia i dokumenty, które obrazują historię i działalność straży pożarnej na tym terenie – mówi druh Łukasz: – Jesteśmy już w posiadaniu sporej ilości tychże pamiątek, ale liczymy na życzliwość i wsparcie mieszkańców. Dzięki ich pomocy możemy skolekcjonować wielką księgę pamięci działalności straży pożarnej, która na tym terenie działa już ponad 100 lat.

Zdjęcia i pamiątki zbiera dom kultury. Uroczyste otwarcie Ośrodka Kultury i Tradycji Pożarnictwa zaplanowano w sierpniu. Projekt dofinansowano ze środków rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w ramach przeciwdziałania Covid-19 i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Całkowita wartość inwestycji ponad milion złotych.

AP/ opr. DySzcz

Fot. Agnieszka Piela

Exit mobile version