19 wspomnień w formie historii mówionej i ponad 800 przedmiotów to dotychczasowy wynik akcji „Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych”. Inicjatorem akcji jest Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie.
– Otrzymujemy bardzo ciekawe przedmioty. Są to w większości przedmioty użytku codziennego i zdjęcia – mówi Łucja Frejlich-Strug: – To są rzeczy, które ludzie zabierali ze sobą. Rzadko są to meble. Po prostu ludzie uciekając wyrywali zdjęcia z albumów, zabierali dokumenty i przedmioty użytku codziennego. Dostajemy na przykład koronkowy welon, w którym pani brała ślub, buteleczkę perfum, która miała dla niej szczególne znaczenie, bo dostała ją od babci. Dostaliśmy na przykład kamizelkę, w której pani przyjechała, a wcześniej sama ją sobie uszyła we Lwowie. Mamy krzyż, w którym na szyi pan przekraczał granicę przyjeżdżając do Polski. Albo potomkowie, albo – jeśli mamy szczęście – jeszcze osoby, które zostały wysiedlone nam o tym opowiadają i przekazują nam te przedmioty.
Akcja trwa od września ubiegłego roku w Pałacu Lubomirskich – siedzibie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Zanim Muzeum zostanie otwarte dla zwiedzających, zebrane pamiątki i wspomnienia będą prezentowane na portalu muzealnym.
Muzeum planuje w lipcu i wrześniu także zbiórkę terenową w Katowicach i Wrocławiu.
Szczegóły można znaleźć na stronie Muzeum Narodowego w Lublinie.
LilKa/ opr. DySzcz
Fot. Muzeum Ziemi Wschodniej Dawnej Rzeczypospolitej FB