Zamość: kościół Franciszkanów już po wielkiej odbudowie

20210703 1135201 2021 07 03 182655

Barokowy kościół ojców Franciszkanów w Zamościu ponownie otwarty dla wiernych i turystów.

– Powracamy do kościoła, który prawie cztery lata temu został poddany gruntownej rewitalizacji – mówi proboszcz parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny Ojców Franciszkanów w Zamościu ojciec Andrzej Zalewski. – Z kościoła Św. Mikołaja Ojców Redemptorystów przeniesiemy Najświętszy Sakrament z naszym księdzem biskupem diecezjalnym Marianem Rojkiem. W ten sposób świątynia znowu stanie się obecna dla kultu religijnego i będzie w niej już mieszkał najważniejszy gospodarz, nasz Pan Zbawiciel Jezus Chrystus w Najświętszym Sakramencie. W niedzielę 4 lipca rozpoczynamy od rana celebrację mszy świętej. Pierwsza będzie o godzinie 6.30. Cieszymy się z tego wielkiego, ważnego i historycznego wydarzenia – dopowiada.

Ojciec Zalewski dodał, że funkcja religijna kościoła zostanie dopełniona działalnością naukowo-kulturalną. Świątynia zostanie udostępniona zwiedzającym. Planowane są tu koncerty organowe, a w podziemiach aranżowana jest wystawa poświęcona tradycjom pochówkowym.

Świątynia została przywrócona do pełnienia funkcji sakralnej po ponad dwóch wiekach pełnienia ról świeckich – m.in. koszar, szpitala, siedziby sejmiku powiatowego, magazynu, liceum i kina „Stylowy”.

Kościół Franciszkanów w Zamościu powstał w XVII wieku, w stylu barokowym. Był wówczas największą świątynią w mieście. Podczas rozbiorów budynek kościoła przeznaczono na magazyn wojskowy, rozbierając dzwonnicę i klasztor . Pod koniec XIX wieku obniżono dach, rozebrano wysokie szczyty świątyni, a sklepienie wewnątrz kościoła zmieniono w prosty strop. W okresie międzywojennym funkcjonowały tu między innymi Sejmik Powiatowy, muzeum oraz kino „Stylowy”. Po II wojnie światowej swoją siedzibę miało tu też liceum plastyczne.W 1993 roku budowla została odzyskana przez Kościół katolicki.

CZYTAJ: Zamojska perła baroku odzyskuje dawny kształt

Wprowadzenie najświętszego sakramentu rozpoczęło się w sobotę 3 lipca o godz. 18.00, natomiast uroczyste poświęcenie świątyni, ołtarza i organów zaplanowano na 17 września.

AP / opr. WT

Fot. Agnieszka Piela

Exit mobile version