Ma około 10 tysięcy różnych eksponatów, a rocznie odwiedza to miejsce ponad 40 tysięcy osób – Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie świętuje 28 sierpnia 10-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowano nowe aranżacje wystaw wraz z dodatkowymi eksponatami.
– Takie nowości znajdziemy między innymi na ekspozycji przypominającej historię lotników Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, którzy w 1932 roku zwyciężyli w prestiżowych zawodach w Berlinie. Przywieźli ze sobą wspaniały puchar, który należy dzisiaj do Aeroklubu Polski – przypomina dyrektor dęblińskiego muzeum Paweł Pawłowski. – Ten puchar jest na wystawie. Ale oprócz niego chlubne dni polskiego lotnictwa przypomina również niezwykła wręcz relikwia – kurtka kapitana Żwirki, w której zginął 11 września 1932 roku w Cierlicku. To miejsce jest obecnie po stronie czeskiej. Do dzisiaj czci się tam pamięć Żwirki i Wigury w Domu Polskim w Cierlicku. Opodal niego znajduje się mauzoleum, pomnik polskich lotników.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody 10. rocznicy powstania Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
– Niemal każdy pozyskany eksponat to oddzielna historia, choć transport niektórych był nie lada sztuką – mówi kierownik Działu Edukacji, Organizacji i Udostępniania Wystaw Muzeum Sił Powietrznych w Lublinie, Jacek Zagożdżon. – Bezsprzecznie największym wyzwaniem dla nas był transport śmigłowca Mi-6, jedynego w tej chwili takiego giganta w Polsce. Przewoziliśmy go z Łodzi w 2015 roku. Śmigłowiec waży ponad 20 ton, średnica jego wirnika wynosi 35 metrów. Transport wymagał wyznaczenia marszruty i specjalistów, którzy najpierw zdemontowali konstrukcję, a później ją bezpiecznie złożyli.
Podczas obchodów jubileuszowych zaprezentowana została także nowoczesna gablota dla Sztandaru Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Jest to jeden z najcenniejszych obiektów znajdujących się w dęblińskim muzeum.
Elementem jubileuszu było również odsłonięcie popiersie generała pilota Andrzeja Błasika – inicjatora powstania placówki, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Odsłonięcie popiersia gen. Andrzeja Błasika w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
ŁuG / opr. AKos / ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska