115 lat temu zmarł Hieronim Łopaciński – polski językoznawca, etnograf, historyk Lublina. Zgromadzony przez niego księgozbiór stał się podstawą do powstania biblioteki publicznej jego imienia.
– Jego przyjaciele postanowili zrealizować jedno z jego marzeń, któremu dał wyraz pisząc o powstaniu bibliotek i muzeów prowincjonalnych – mówi kierownik działu informacji i promocji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie Ewa Hadrian. – Jednym z ciekawszych elementów zapisków, które pozostały w zbiorach naszej biblioteki to są chociażby jego listy, którymi wymieniał książki z innymi naukowcami. Gromadził po prostu księgozbiór, który ułatwiał mu pracę. Był człowiekim wielostronnym jeżeli chodzi o zakres swoich zainteresowań. To wszystko jest odzwierciedlone w jego księgozbiorze – dodaje Ewa Hadrian.
Przedstawiciele władz oraz Towarzystwa Biblioteki Publicznej i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego złożyli dziś (25.08) kwiaty na jego grobie przy ul. Lipowej w Lublinie.
O godzinie 12.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Narutowicza w Lublinie rozpocznie się kolejne spotkanie z cyklu „Poranek u Hieronima”. Tym razem dyskusja poświęcona będzie historii biblioteki oraz wspomnieniom dotyczącym Hieronima Łopacińskiego. Spotkanie można oglądać online na stronie oraz facebooku biblioteki.
Hieronim Łopaciński to jedna z najważniejszych postaci Lublina z przełomu XIX i XX wieku. Był językoznawcą, etnografem, historykiem i bibliofilem. Zmarł przedwcześnie na skutek obrażeń odniesionych w wypadku drogowym w sierpniu 1906 roku.
MaTo / ElKa / opr. GRa / PrzeG