Prawie 40 milionów złotych trafi do gmin w województwie lubelskim w ramach nowego programu zachęcającego do szczepień przeciw COVID-19 „Rosnąca odporność”. Celem inicjatywy jest zachęcenie gmin do promocji szczepień na ich terenie.
Potrzebna jest pomoc dla pogorzelców z miejscowości Jeziory koło Łukowa. Ogień zniszczył niemal cały ich dobytek, spaleniu uległy budynki gospodarcze wraz ze sprzętem rolniczym oraz płodami rolnymi i paszą.
W starorzeczu Wisły w Puławach schwytano gigantycznego jak na ten gatunek żółwia żółtobrzuchego. Te inwazyjne gady, należące do grupy żółwi ozdobnych, zagrażają naszej florze i faunie. Eksperci alarmują, że wypuszczanie ich do środowiska może skutkować degradacją i zniszczeniem rodzimych gatunków roślin i zwierząt.
Dają siłę i radość innymi, sami najwięcej energii mają na postoju. Najmłodsi pielgrzymi są oczkiem w głowie nie tylko rodziców. W grupie nr 3 pielgrzymuje najwięcej rodzin z dziećmi. Najmłodszy, Tobiasz – ochrzczony w Urzędowie – ma kilka miesięcy. Pielgrzymuje z trójką rodzeństwa, a ta potrafi narozrabiać na szlaku. Zdarzają się psikusy, ale są też chwile na modlitwę i śpiew. Julka i Weronika z Trójeczki z radiowym mikrofonem wędrowały i odpoczywały, przy okazji pytając o pielgrzymkę. Oto efekty ich pracy.
CZYTAJ: Dają siłę i radość innymi. Najmłodsi pielgrzymi w drodze na Jasną Górę
IPN ogłosił nazwiska kolejnych ofiar komunistycznego i niemieckiego terroru zidentyfikowanych podczas prac biura poszukiwań Instytutu. Z 26 ofiar, trzy osoby pochodziły z Lubelszczyzny i działały na terenie województwa, a ich szczątki odnaleziono na cmentarzu przy Unickiej.
CZYTAJ: IPN przedstawił nazwiska kolejnych ofiar reżimów totalitarnych. Wśród nich żołnierze z Lubelszczyzny
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na portal „Przystanek historia”. Pod takim tytułem powstała strona internetowa popularyzująca wiedzę o Polsce, a także jej drodze do niepodległości.
CZYTAJ: „Staramy się uatrakcyjnić przekaz”. IPN zaprasza na wyjątkowy portal edukacyjny
Grochówka przygotowana przez Stowarzyszenie „Sąsiedzi” z Lubartowa okazała się najlepsza w II Otwartych Mistrzostwach Gotowania Grochówki w Kuchniach Polowych w Giżycku w Twierdzy Boyen. W nagrodę zwycięska ekipa oceniana przez jurorów związanych z popularnym show kulinarnym, Master Chef, otrzymała Złotą Chochlę.
CZYTAJ: „Urzekliśmy jurorów grochówką na dziczyźnie”. Lubartowska zupa na podium mistrzostw w Giżycku
Dzisiejsza (12.08) noc dostarczy wrażeń miłośnikom astronomii. Warto zadrzeć głowę, bo na niebie będzie można podziwiać maksimum roju meteorów o nazwie Perseidy. Potocznie to zjawisko nazywamy nocą spadających gwiazd, a także „łzami św. Wawrzyńca”.
CZYTAJ: Przed nami noc spadających gwiazd
Program prowadził Ryszard Majewski.
Fot. Małgorzata Tymicka