Trwa usuwanie skutków burz, jakie w weekend, a także wczoraj (17.08) przeszły przez województwo lubelskie. W sumie strażacy odnotowali ponad 600 zdarzeń związanych z nawałnicami. Pozrywane dachy, uszkodzone budynki, a także połamane drzewa – to tylko niektóre z nich.
CZYTAJ: Ponad 600 interwencji strażackich po burzach na Lubelszczyźnie. Wciąż trwa usuwanie szkód
Polska zorganizowała konwój na Ukrainę z pomocą humanitarną. 20 TIR-ów załadowanych sprzętem medycznym i środkami ochrony osobistej zostało odprawionych przez służby celno-skarbowe w Białej Podlaskiej. Już wkrótce ciężarówki wyruszą w trasę.
CZYTAJ: „Solidarność jest naszą cechą narodową”. Polska wesprze Ukrainę w walce z pandemią
Chełm szuka sposobów, by uatrakcyjnić centrum miasta. Jednym z nich jest wyremontowanie kamienic, które mają potencjał, by stać się wizytówką Chełma, jednak budynki w większości należą do prywatnych właścicieli i są zaniedbane. Rozwiązaniem i zachętą do ich wyremontowania ma być ulga podatkowa, która pokryje nawet 50 procent remontu elewacji.
CZYTAJ: Kamienice w centrum Chełma wizytówką miasta? Władze chcą wspomóc remonty
Pamiątkowy Dąb Lubelskiego Lipca 1980 został posadzony na terenie puławskich Azotów. Przy drzewie odsłonięto także tablicę upamiętniającą strajki z 1980 roku.
W Tomaszowie Lubelskim postanowiono walczyć z nieuczciwymi mieszkańcami domów jednorodzinnych i oznaczono pojemniki na odpady naklejką z liczbą osób zamieszkujących dane gospodarstwo. Miasto liczy, że to pomoże w uszczelnianiu systemu gospodarki odpadami.
CZYTAJ: Tomaszów Lubelski: naklejki na kosze pomogą sprawdzić, kto unika opłat za śmieci
Zwiększa się liczba lublinian w wieku 100 lat i więcej – pokazują dane Urzędu Statystycznego. Do tego grona dołączyła dziś (18.08) pani dr doc. Michalina Dąbkowska.
Pieniądze z Rezerwy Oświatowej trafią do miejscowości Gózd w powiecie ryckim. Zostaną przeznaczone na remont szkoły podstawowej, która została zniszczona podczas niedzielnej (15.08) nawałnicy.
CZYTAJ: Gózd: szkoła zniszczona w wyniku nawałnicy ze wparciem Ministerstwa Edukacji
Coraz większą popularnością cieszą się w Polsce pawie. To łatwe w hodowli ozdobne ptaki, które są przyjaźnie nastawione do ludzi. W regionie pawie możemy spotkać między innymi w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Ogrodzie Saskim w Lublinie, a także na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich w Puławach. W ostatnim z tych miejsc pojawił się wyjątkowy samiec pawia – albinos.
CZYTAJ: Puławy: w Parku Czartoryskich zamieszkał paw albinos [ZDJĘCIA]
Program prowadziła Iwona Kosior.
Fot. Piotr Michalski