Historyczny występ polskich lekkoatletów na igrzyskach. Wśród medalistów zawodniczki AZS-u UMCS-u Lublin

net epa09404018 2021 08 07 172910

Dziewięć medali olimpijskich, w tym cztery złote, zdobyli w Tokio polscy lekkoatleci. To najlepszy bilans w historii. Pierwszy raz w historii polskich startów w igrzyskach przedstawiciele „królowej sportu” wywalczyli więcej niż osiem miejsc na podium.

Także pod względem „jakości” medali polscy lekkoatleci jeszcze nigdy tak dobrze w igrzyskach nie wypadli. W Tokio cztery razy stanęli na najwyższym stopniu podium, dwa razy wywalczyli srebro i dwukrotnie brąz. Dotychczas jedyny raz cztery złota przywieźli z 2000 roku z Sydney, ale wówczas były to jedyne medale.

Trzy z wymienionych medali zdobyły reprezentantki AZS-u UMCS-u Lublin. Brąz w rzucie młotem wywalczyła Malwina Kopron, a Małgorzata Hołub-Kowalik (na zdj. druga  od prawej) do złota w sztafecie mieszanej 4×400 m dorzuciła dziś (7.08) srebro w sztafecie 4×400 m kobiet.

CZYTAJ: Polska sztafeta kobiet 4×400 m zdobyła srebrny medal olimpijski! Biegła Małgorzata Hołub-Kowalik

– Jest z czego się cieszyć – mówi prezes AZS-u UMCS-u Lublin Rafał Walczyk. – Szans medalowych było więcej. Nie powiodło się Marcinowi Lewandowskiemu, liczyliśmy też na Paulinę Gubę, jednak trzeba cieszyć się z każdego medalu. Malwina Kopron pokazała, na co ją stać, i zdobyła upragniony medal. Małgosia Hołub-Kowalik ma dwa medale. Naprawdę nie ma co narzekać. Trzeba się tylko cieszyć, bo to ogromny sukces dla całego środowiska sportowego Lublina.

Medale przedstawicielek lubelskiego klubu cieszą tym bardziej, że nasze województwo na olimpijskie sukcesy czekało od 1988 roku, kiedy w Seulu wicemistrzem olimpijskim w zapasach został chełmianin Andrzej Głąb.

Na igrzyskach w Tokio wystartowało siedmioro reprezentantów AZS-u UMCS-u Lublin oraz Aleksandra Mirosław z lubelskiego Klubu Wspinaczkowego Kotłownia.

CZYTAJ: „Jesteśmy ogromnie szczęśliwi”. Malwina Kopron brązową medalistką igrzysk w Tokio

POSŁUCHAJ: Monika Hemperek „Rzut po złoto”

W lekkoatletycznej tabeli medalowej Polacy zajmują trzecie miejsce, ale medale zostaną jeszcze rozdane w niedzielę (8.07) w męskim maratonie. Lepsi są tylko Amerykanie (7-12-7) i nieoczekiwanie Włosi (5-0-0). Reprezentacja USA jest jedyną, która zdobyła dwucyfrową liczbę medali. Dziewięć – podobnie jak Polska – zdobyły też Jamajka i Kenia, ale mniej z najcenniejszego kruszcu.

Najbardziej z polskiej ekipy zaskoczył chodziarz Dawid Tomala, który triumfował na dystansie 50 km. Poza nim na najwyższym stopniu podium stanęli Anita Włodarczyk, po raz trzeci w karierze, i Wojciech Nowicki w rzucie młotem, a także sztafeta mieszana 4×400 m. Srebro zawisło na szyi oszczepniczki Marii Andrejczyk i zawodniczek ze sztafety 4×400 m. Brąz wywalczyli w młocie Paweł Fajdek i wspomniana wcześniej Malwina Kopron z AZS-u UMCS-u Lublin oraz Patryk Dobek w biegu na 800 m.

CZYTAJ: Nowy rekord olimpijski. Polacy ze złotem w sztafecie mieszanej 4×400 m

Przełożone o rok z powodu pandemii COVID-19 igrzyska w Tokio zakończą się w niedzielę (8.08).