Janów Podlaski: przygotowania do tegorocznej aukcji Pride of Poland

pm aukcja celita08 090820 004 2021 08 04 193732

W stadninie w Janowie Podlaskim trwają przygotowania do aukcji Pride of Poland oraz Narodowego Pokazu Koni Arabskich. W tym roku państwowe i prywatne stadniny na słynną na całym świecie aukcję wystawią 16 koni.

Jak przygotowywane są konie biorące udział w aukcji i pokazach? Mówi główny specjalista ds. hodowli koni w stadninie w Janowie Podlaskim Katarzyna Stepczuk: – Obecnie konie są strzyżone, żeby uwydatnić ich piękne oko, piękne chrapy. Są codziennie kąpane. W najbliższych dniach przyjedzie kowal, który dokona rozczyszczania kopyt i okucia, żeby konie jeszcze lepiej się prezentowały podczas pokazu.

Janowska stadnina na aukcję Pride of Poland wystawi sześć koni. Które mają szansę osiągnąć najwyższe ceny? – Będzie wystawiona klacz Brodnica. Jest to dwuletnia klacz, córka trójkoronowanego ogiera Pogrom oraz klaczy Bambina. Startowała w wielu pokazach w Polsce, jak i za granicą: między innymi zdobyła tytuł II wiceczempionki Europy klaczy rocznych. Oprócz tego wystawiamy ogiera Pomiana. Jest to czempion Polski ogierów starszych – mówi Katarzyna Stepczuk.

Jakie jest zainteresowanie aukcją ze strony kupców?  – Co do kupców, to nie wiadomo jak to do końca wyjdzie, głównie z powodów pandemicznych, bo strasznie dużo ludzi boi się tego, co się dzieje i nie wiedzą czy do Polski da się przyjechać. Ale zainteresowanie jest. Z tego, co wiem, to część kupców, szczególnie znad Zatoki Perskiej, stara się tutaj wysłać swoich agentów europejskich, głównie z powodu tych ograniczeń pandemicznych i kwarantanny. Ciężko powiedzieć, bo po takim specyficznym roku, jakim był rok poprzedni i obecnej pandemii, nie ma nikogo, kto mógłby określić jak ten rynek handlu końmi arabskimi stoi dzisiaj – mówi prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Tomasz Chalimoniuk.

– Na aukcję wybieraliśmy konie, które reprezentują rodziny żeńskie, które są bardzo dobrze reprezentowane w stadninie. Także klacze, które urodziły już bardzo dobre potomstwo i zostawiły tutaj córki, synów, które będą kontynuować ich linię żeńską albo męską – zaznacza Katarzyna Stepczuk.

– W tym roku aukcja będzie podobna jak w roku ubiegłym. Jest możliwość licytowania przez telefon, przez Internet. Generalnie zrobiliśmy chyba wszystko, co możliwe, aby zminimalizować efekt tych ograniczeń podróżniczych – podkreśla Tomasz Chalimoniuk.

Aukcję Pride of Poland poprzedzi Narodowy Pokaz Koni Arabskich. W tym roku publiczność i hodowcy będą mogli go obejrzeć bezpłatnie. Jakie znaczenie ma Narodowy Pokaz Koni Arabskich? Mówi były doradca hodowlany w stadninie koni w Janowie Podlaskim, prof. Krystyna Chmiel: – Pokazy urządzane są po to, żeby ewentualnie amatorzy koni arabskich czy też laicy zobaczyli jak wygląda elita hodowlana naszego kraju. W różnych grupach wiekowych, poczynając od ogierków i klaczy rocznych, aż do ogierów i klaczy starszych pokazuje się najlepsze osobniki. Wartość konia, który osiągnie tytuł czempiona czy czempionki, oczywiście osobnicza idzie w górę, a także wartość jego potomstwa.

Aukcja Pride of Poland odbędzie się 15 sierpnia. Będzie w niej mogła uczestniczyć publiczność, która zasiądzie na trybunach. Udział w aukcji jest płatny.

Aby bezpłatnie uczestniczyć w Narodowym Pokazie Koni należy mieć wejściówkę, którą można zdobyć zgłaszając to drogą mailową na adres rezerwacja@pkwk.org. Decyduje kolejność zgłoszeń.

MaT/ opr. DySzcz

Fot. archiwum

Exit mobile version