Pierwszy Festiwal Produktu Lokalnego w sobotę 7 sierpnia organizują Lokalna Grupa Działania „Doliną Wieprza i Leśnym Szlakiem” oraz Gmina Kamionka.
– Chcemy zachęcić lokalnych wytwórców i producentów do pokazania efektów swojej pracy, a także przyciągnąć i ośmielić kolejnych – podkreśla Leszek Zieliński, prezes Lokalna Grupa Działania Dolina Wieprza i Leśnym Szlakiem, . – Produkt lokalny ziemi lubartowskiej nie jest do końca znany powszechnie. Kojarzymy mniej więcej produkty turystyczne, jednak jeśli chodzi o produkty spożywcze czy rzemiosło, to do końca ich nie znamy. Dlatego jest Festiwal Produktu Lokalnego. Na dzień dzisiejszy wiemy, że będziemy mieli przynajmniej 60 wystawców. Większość zajmuje się rzemiosłem. Z produktów spożywczych mamy producenta grzybów. Od niedawna mamy też producenta win.
– Powodem do podjęcia tej działalności były natchnienia i doświadczenia związane z poznawaniem różnego rodzaju krajów i regionów winiarskich, nie tylko w Europie, ale też na przykład na kontynencie australijskim – opowiada producent win Mariusz Sienkiewicz. – Odmiany, które uprawiamy, to w większości odmiany hybrydowe. Mamy też odmiany mieszczące się w tzw. grupie vitis vinifera. Głównie są to cabernety. Nasze wino jest porównywalne do win Europy Południowej. Jeśli połączymy degustację win ze smakowaniem lokalnych serów, które są produkowane na tym terenie, a także z innymi wyrobami kulinarnymi, to możemy skomponować ciekawą ofertę zarówno dla lokalnych konsumentów, jak i turystów, których jest tutaj coraz więcej.
– To sery z własnego, świeżo udojonego mleka – mówi jedna z producentek. – Trzeba dodać troszkę soli, kilka kropelek podpuszczki, a potem się czeka odpowiednią ilość czasu. Całość zajmuje ok. 2,5 godziny. I mamy ser w koszyczkach. Do tego trzeba dodać wybrane smaki: pomidorowy, czarnuszkowy czy żurawinowy. Sery wędzę tylko czyste, bez żadnych dodatków. Do wędzenia nadaje się smak pomidorowy, orzechowy i czosnek niedźwiedzi. Czarnuszka robi się gorzka. W sobotę będzie można spróbować tych serów.
– Tradycja jarmarków w Kamionce sięga wielu stuleci wstecz – zaznacza burmistrz miasta Kamionka Karol Ługowski. – Teraz, kiedy przywróciliśmy prawa miejskie miejscowości Kamionka, chcemy wrócić do tej starej tradycji. Mamy tu producentów pierników, które są absolutnie przepiękne. Śmiem twierdzić, że zdecydowanie piękniejsze od tych toruńskich. Mamy producentów miodów, soków, ostrych sosów, oleju z pestek dyni, rękodzielników. Mamy więc całą gamę produktów, które możemy promować. Udział w takich jarmarkach sprawia, że producenci bardziej wierzą we własne siły.
W trakcie festiwalu rozpocznie się proces certyfikacji lokalnych producentów i rękodzielników znakiem „Produkt lokalny LGD”. Podczas imprezy przewidziano konkursy i pokazy kulinarne oraz koncerty zespołów z terenu powiatu Lubartowskiego. Festiwal rozpocznie się w najbliższą sobotę (7.08) o godzinie 9.00 w centrum Kamionki.
JP / opr. WM
Fot. pixabay.com / materiał organizatora