Lublin: nowe życie Starego Miasta. Widać już efekty polsko-ukraińskiego projektu

gotycka 2021 08 27 201023

Renowacja Baszty Gotyckiej w Lublinie, a także Wieży Czartoryskiej oraz Klasztoru Jezuitów wraz z podziemiami w Łucku. To są efekty 3-letniej współpracy miast partnerskich w ramach projektu „Nowe życie starego miasta”.

– Cieszymy się, że możemy wspólnie realizować projekty w ramach działań transgranicznych – mówi sekretarz miasta Lublin, Andrzej Wojewódzki. – Tych projektów urzeczywistnianych przez miasto Lublin, razem z naszymi partnerami z Ukrainy, w tym również miastem Łuck, jest już kilkadziesiąt. Cieszę się, że możemy dziś uczestniczyć i w jakimś zakresie podsumowywać realizację tego projektu dotyczącego rewitalizacji zabytków w Łucku, jak i również w naszym mieście, Lublinie.

– Otrzymaliśmy ponad pół miliona euro na zadania inwestycyjne. Jedno polegające na renowacji Baszty Gotyckiej, zwanej także Półokrągłą. W ramach drugiego na placu Łokietka, w zasadzie przy ulicy Królewskiej, powstanie nowy obiekt, czyli makieta Lublina z XVII wieku – informuje Monika Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Lublin.

– Baszta Gotycka, czy też Półokrągła, jest jednym z najważniejszych zabytków Lublina. Jest to najlepiej zachowany, jeśli chodzi o kompletność i historyczną formę, element obwarowań Lublina. Baszta dotrwała do naszych czasów niemal w takiej formie, jaką jej nadano. Jest to też obiekt bardzo czytelny w krajobrazie; jesteśmy w stanie zobaczyć całą tę wieżę. Aby zdać sobie sprawę, jak wyglądał obwód obronny Lublina, potrzebne są różnego rodzaju wizualizacje. Temu ma służyć makieta. Będzie ona przedstawiała Stare Miasto i Wzgórze Zamkowe w stanie z przełomu XVI/XVII wieku – tłumaczy Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków w Lublinie.

Prace przy Baszcie Gotyckiej obejmują m.in. wzmocnienie konstrukcji, wymianę dachu i zamontowanie iluminacji na zabytkowej wieży. Zdaniem konserwatora, efektem wykonanych prac będzie możliwość oglądania baszty w taki sposób, w jaki widziano ją 500 lat temu. Zakończenie prac jest zaplanowane na 31 października 2021 roku.

CZYTAJ: Lublin: średniowieczny zabytek doczeka się renowacji

– Chciałbym zaznaczyć, że bardzo się cieszę, iż nasze miasta współpracują na przestrzeni wielu lat. Przez prawie ćwierć wieku udało się osiągnąć dużo sukcesów, między innymi w zakresie usług administracyjnych, ochrony przyrody, a także dziedzictwa historycznego. Oczywiście duże znaczenie ma dla nas renowacja zabytków. Bardzo trudno jest prognozować takie projekty. Dlatego cieszymy się wynikami, które udało nam się osiągnąć. Dużo nowych, nieprzewidywalnych rzeczy odkryliśmy u nas, w Łucku – twierdzi Yurii Bezpiatko, z sekretariatu Miejskiej Rady Łucka.

– Udało się odnaleźć znacznie więcej, niż się spodziewaliśmy. Najważniejszego odkrycia dokonaliśmy w podziemiach w Kolegium Jezuickim w Łucku. Odkryliśmy tam pomieszczenia, o których istnieniu nikt nie wiedział. To było około 170 m kwadratowych podziemi, w których przez wiele lat nikt nie był. Udało nam się połączyć te nowo odkryte podziemia z poprzednimi. Łącznie jest to około 660 m kwadratowych korytarzy. Te podziemia, które łączą się z podziemiami Kościoła Piotra i Pawła, są najdłuższymi na terytorium Ukrainy – informuje Oleh Parfeniuk, menadżer projektu.

Projekt „Nowe życie starego miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie” realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020”. Całkowita wartość projektu to ponad 1,6 mln euro, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 90 procent.

Zakończenie projektu jest planowane na październik tego 2021.

InYa / PAP / opr. LysA

Fot. UM Lublin

Exit mobile version