Lublin: Ogród Saski zamknięty do odwołania, trwa usuwanie utrudnień na ulicach [ZDJĘCIA]

8 2021 08 17 105545

Ogród Saski w Lublinie został zamknięty. Nawałnice, które przeszły nad Lublinem, połamały w parku kilkanaście drzew. Konary blokują przejście alejkami, nadłamane gałęzie stanowią także zagrożenie dla pieszych. Trwa sprzątanie – na ten czas Ogród Saski pozostanie zamknięty – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. 

– Na wielu alejkach leżą połamane gałęzie – mówią mieszkańcy Lublina i służby sprzątające. – Park zamknięty jest dlatego, że są jeszcze naruszone konary, które mogą spaść. Jest dużo powalonych drzew. Szkoda starych, połamanych drzew. To okropnie wygląda. Na plac zabaw też się przewróciło drzewo – dodają inni.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Lubelski Czechów po burzy

W Lublinie wszystkie służby zaangażowane są w sprzątanie i usuwanie skutków nawałnicy. Służby systematycznie usuwają z ulic i chodników połamane gałęzie i powalone drzewa. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Skutki nocnej burzy w dzielnicy ,,Czuby”

– Mimo wszystko w wielu miejscach są spore utrudnienia w ruchu – dodaje Justyna Góźdź. –  Jeśli chodzi o utrudnienia związane z połamanymi gałęziami i zerwanymi liniami energetycznymi, to mówimy o takich lokalizacjach jak ulica Lubartowska, Wileńska, Warszawska, Krężnicka, Chopina, ul. Weteranów, Kurantowej, Sławinkowska. Również na ulicy Głębokiej leżą połamane konary i gałęzie. Przez służby pozostałości drzew będą sukcesywnie odbierane z tych miejsc, gdzie są one aktualnie składowane. W kilku lokalizacjach miasta również wystąpiły podtopienia – zalana została m.in. ul. Głęboka.

Jak informują strażacy ulica Głęboka powinna być już przejezdna, ale Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie otrzymuje od rana zgłoszenia o zalanych ulicach:

– Odebraliśmy już kilkanaście zgłoszeń o rozlewiskach powstałych na ulicach miasta przy studzienkach – mówi rzecznik prasowy MPWiK, Magdalena Bożko. – Chodzi tutaj przede wszystkim o ulicę Głęboką, Czechowską, Sielankową, Północną, Romanowskiego, róg Narutowicza i Głębokiej. Oczyszczamy wpusty kanalizacji deszczowej, które są zatkane połamanymi gałęziami, liśćmi i naniesionymi śmieciami. Na bieżąco reagujemy na wszystkie zgłoszenia od mieszkańców.

CZYTAJ: Połamane drzewa i konary, brak prądu. Krajobraz po burzy nad Lubelszczyzną [AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA]

Wczesnym rankiem występowały także utrudnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej, głównie z uwagi na zerwaną trakcję na ul. Wileńskiej oraz al. Kraśnickiej. Aktualnie sytuacja jest stabilna, autobusy i trolejbusy kursują bez większych zakłóceń.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Zniszczenia po nocnej burzy w Lublinie

Ponadto, silny wiatr uszkodził sygnalizacje świetlne. Kilkanaście z nich nie działa, między innymi ma skrzyżowaniach: Zana/ Wileńska, al. Kraśnicka/ Raszyńska, al. Kraśnicka/ Roztocze, Zelwerowicza/ Choiny oraz na al. Kompozytorów Polskich. Część świateł działa w trybie „żółty puls”. Porywisty wiatr powyginał również znaki drogowe oraz uszkodził latarnie.

W Lublinie i w powiecie lubelskim strażacy otrzymali ponad 400 zgłoszeń związanych z burzami i silnym wiatrem. Najmocniej w Lublinie wiało około 2.00 w nocy. Według pomiarów na lotnisku w Radawcu prędkość wiatru osiągnęła wówczas od 70 do 80 km/h. Według Biura Meteo Cumulus najbardziej gwałtowne zjawiska pogodowe już przeszły nad naszym regionem. Od jutra (18.08) powinno też pojawić się słońce, a słupek rtęci pokaże około 20-21 stopni Celsjusza.

MaTo / ZALew / MaG / opr. GRa

Fot. nadesłane

Exit mobile version