Lublin pamięta o 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i akcji „Burza” [ZDJĘCIA]

dsc 1124 2021 08 01 211638

W Lublinie odbyły się obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17.00, w godzinę „W” na terenie miasta i województwa lubelskiego rozległ się dźwięk syren alarmowych. Zabrzmiały one również na antenie Polskiego Radia Lublin.

Według wielu historyków Powstanie Warszawskie było najdłuższą, najkrwawszą i najbardziej heroiczną bitwą o wolną Polskę podczas II wojny światowej.   

ZOBACZ ZDJĘCIA: Lubelskie obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego – uroczystości na placu Litewskim 

– Powstanie  nie osiągnęło celów polityczno-militarnych, było jednak ważnym aktem patriotycznym i moralnym – mówił podczas przemówienia na placu Litewskim w Lublinie, żołnierz Armii Krajowej i przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej w Lublinie, major Bogdan Walas. –  Było wyrazem i świadectwem obrony największej wartości – wolności ojczyzny i godności polskiego narodu. Wspominając dzisiaj 77. rocznicę tego bohaterskiego wydarzenia, oddajemy hołd jego uczestnikom i ludności Warszawy oraz wszystkim obrońcom naszej Ojczyzny.  

ZOBACZ ZDJĘCIA: Koncert „Zaśpiewajmy w hołdzie Powstańcom Warszawskim”

– Powstanie poprzedziła akcja „Burza”, w której brało też udział wielu żołnierzy AK na Lubelszczyźnie – mówi dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, Marcin Krzysztofik. – W ramach zmobilizowanych sił Okręgu Lublin Armii Krajowej w akcji „Burza” wzięło udział 12 tysięcy żołnierzy. Do tego dochodzą żołnierze Batalionów Chłopskich, ale także 27. Wołyńska Dywizja Piechoty Armii Krajowej, która przeszła na Lubelszczyznę do Lasów Parczewskich. Wiele miejscowości regionu zostało samodzielnie wyzwolonych przez oddziały AK. Niemcy stracili co najmniej tysiąc zabitych żołnierzy i ponad tysiąc wziętych do niewoli. Stracili też wiele sprzętu. Sowieci jednak nie tolerowali polskich władz, które nie były im podległe.

Po akcji „Burza” rozpoczęły się więc aresztowania i wywózki polskich żołnierzy na Wschód.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Msza święta w intencji powstańców warszawskich oraz uczestników akcji „Burza”

Po przemówieniach samorządowców z Lublina i regionu oraz po apelu pamięci, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza na placu Litewskim w Lublinie.

Wcześniej oficjalne uroczystości zaczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przed tablicą upamiętniającą podpułkownika Jana Kucharczaka ps. „Kazimierz” przy ul. Wieniawskiej.

– To żołnierz Armii Krajowej, Związku Walki Zbrojnej, a także współautor akcji „Burza” na Lubelszczyźnie – opowiadał Marcin Krzysztofik. – W momencie nadejścia frontu i wkroczenia wojsk sowieckich oddziały Armii Krajowej miały występować przeciwko tyłowym wojskom niemieckim i wyzwalać poszczególne miejscowości. AK prowadziło walki o Lublin, weszło do Zamościa. 27. Wołyńska Dywizja Piechoty Armii Krajowej samodzielnie wyzwoliła Kock i Ostrów Lubelski.

O godzinie 18.00 w kościele cywilno-wojskowym przy Al. Racławickich w Lublinie odprawiona została msza święta w intencji uczestników Akcji „Burza”.

O godzinie 20.00 na placu Litewskim orkiestra wojskowa zagrała koncert „Zaśpiewajmy w hołdzie Powstańcom Warszawskim”.

Powstanie Warszawskie upadło po 63 dniach walki. Według historyków w walkach zginęło od 16 do 18 tysięcy żołnierzy AK i od 150 do 180 tysięcy cywilów.

MaTo / opr. ToMa

Fot. powyżej Krzysztof Radzki / poniżej Tomasz Maczulski

Exit mobile version