Maria Jolanta Korniszuk o szczepieniach: Rodzice powinni mieć moralne poczucie obowiązku zabezpieczenia swoich dzieci w aspekcie zdrowotnym

dsc0218 2020 07 21 091340 2021 08 05 112640

Ze wskaźnikiem poniżej 40 procent województwo lubelskie jest na przedostatnim miejscu w Polsce pod względem odsetka osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Nie mniej niepokojące są dane o wzroście liczby rodziców, którzy nie wyrażają zgody na obowiązkowe szczepienia dzieci w wieku od 6 do 19 lat. Liczba odmów, by poprzez szczepienia chronić  najmłodszych przed chorobami zakaźnymi, zwiększyła się od 2014 roku sześciokrotnie: w ubiegłym roku doszła do 51 tysięcy. W efekcie Polska straciła już odporność populacyjną na odrę.

Jak mówiła dziś (5.08) w Radiu Lublin Maria Jolanta Korniszuk, Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, zawsze można zastosować wobec rodziców sankcje, ale w tym przypadku ważniejsze jest uświadamianie ryzyka, jakim jest dla dzieci brak szczepień. 

– Bardziej potrzebne jest zrozumienie istoty wykonywania szczepień ochronnych i skorzystanie z możliwości ich wykonywania jako dobrodziejstwa dla ochrony naszego zdrowia – podkreślała Maria Jolanta Korniszuk. – Gorąco apeluję do młodych ludzi i rodziców, którzy powinni mieć moralne poczucie obowiązku zabezpieczenia swoich dzieci w aspekcie zdrowotnym, bo to rodzice decydują, jaka będzie przyszłość zdrowotna ich dzieci. Ale nie tylko dzieci, bo to też ochrona innych, w tym osób słabszych.

Cała rozmowa w materiale wideo:

Do Sejmu trafił właśnie projekt ustawy o „zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi”. Ustawa ta, dzięki wyższej niż dotychczasowa randze dokumentu, ma wzmocnić przepisy umożliwiające nakładanie sankcji w sytuacjach odmowy wykonania obowiązkowych szczepień z Kalendarza Szczepień Ochronnych. 

JB / opr. WM

Fot. archiwum

Exit mobile version