W Biłgoraju trwają konsultacje Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Lubelskie jest pierwszym regionem w Polsce, który przyjął projekt nowego Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli dokument planistyczny dotyczący środków europejskich, jakie będą przeznaczone na inwestycje.
– Środki z RPO na lata 2021-2027 to największe środki europejskie, jakie z tego programu trafią na Lubelszczyznę. To jest około 2,3 mld zł. Są wśród nich pieniądze dedykowane dla miast powiatowych. Ich wartość to około 18% Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Te środki są swoistym novum na Lubelszczyźnie – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa. – Uważamy, że te miasta również powinny się rozwijać. Czegoś takiego nie ma w innych województwach w Polsce. Miejskie obszary funkcjonalne będą dotyczyć wszystkich miast powiatowych w regionie lubelskim, którym będą dedykowane środki na rozwój. To realizacja polityki zrównoważonego rozwoju w praktyce. Jeżeli chodzi o powiat biłgorajski, miejski obszar funkcjonalny obejmuje: miasto Biłgoraj, gminę Biłgoraj i gminę Księżpol. Znaczące wsparcie otrzymają już nie tylko duże metropolie, już nie tylko miasta subregionalne, ale również znaleźliśmy środki finansowe w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym dla rozwoju miast powiatowych, takich jak Biłgoraj, Krasnystaw, Tomaszów Lubelski czy Hrubieszów – dodaje Michał Mulawa.
Środki z nowej perspektywy unijnej mają trafić m.in. na rozwój edukacji, szkolnictwa zawodowego, poprawę infrastruktury drogowej, cyfryzację, Zielony Ład, odnawialne źródła energii czy rozwój przedsiębiorczości.
TsF / opr. PrzeG
Fot. Tomasz Ferens