Narodowy pokaz koni arabskich od piątku w Janowie Podlaskim

pride 1 750x375 2021 08 11 135546

150 polskich koni wystartuje w 43. Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi, który w piątek (13.08) rozpocznie się w stadninie w Janowie Podlaskim. W niedzielę (15.08) na 52. aukcji Pride of Poland licytowanych ma być 16 koni arabskich.

CZYTAJ: Janów Podlaski: przygotowania do tegorocznej aukcji Pride of Poland

43. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi będzie trwał 3 dni. Najwyżej ocenionym arabom w niedzielę zostaną przyznane tytuły czempionów oraz nagroda Best in Show Pure Polish.

Na czempionatowe pokazy zapisano w tym roku rekordową liczbę 150 koni, z czego 69 pochodzi ze stadnin państwowych, a pozostałe należą do właścicieli prywatnych.

– To bardzo cieszy, bo pokazuje, że sektor prywatny się rozwija – powiedział organizator wydarzenia oraz prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, Tomasz Chalimoniuk.

Zgłoszone na pokaz konie będą oceniane w 11 klasach, zróżnicowanych ze względu na wiek i płeć zwierząt. W niedzielę zostaną przyznane czempionaty dla najlepszych koni, które wybierze międzynarodowe jury. Po raz pierwszy zostanie wręczona nagroda Best in Show Pure Polish, której fundatorem jest Polski Związek Hodowców Koni Arabskich.

– To pierwszy krok, żeby zacząć promować markę Pure Polish w Polsce i żeby była ona coraz bardziej rozpoznawalna na świecie – mówił w czerwcu na konferencji prezes Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich, Krzysztof Poszepczyński.

– Chodzi o konie, których rodzice oraz przynajmniej 3 konie z drugiego pokolenia wstecz są wpisani od urodzenia do PASB – Polskiej Księgi Stadnej Koni Arabskich Czystej Krwi, albo konie, których rodzice są wpisani do PASB i ojciec pochodzi z jednego z 8 rodów męskich tradycyjnie hodowanych w Polsce, a matka – z jednej z 15 linii żeńskich tradycyjnie hodowanych w Polsce – wyjaśnia Krzysztof Poszepczyński.

W niedzielę imprezę tradycyjnie zakończy aukcja Pride of Poland. W tym roku licytowanych na sprzedaż będzie 16 arabów – 13 klaczy i 3 ogiery. Większość koni pochodzi z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce, a 2 należą do właścicieli prywatnych.

Według organizatorów gwiazdą aukcji Pride of Poland będzie urodzony w 2010 roku ogier Equator ze stadniny w Michałowie, który w katalogu aukcji określany jest jako „klejnot w koronie”. Zaznaczono, że doceniany jest na całym świecie, zdobył wiele tytułów na czempionatach w Polsce i na świecie, m.in. tytuł czempiona świata ogierów starszych we Francji.

Jak podkreślił Chalimoniuk, zainteresowanie aukcją w tym roku jest duże. Zgłoszenia kupców pochodzą m.in. z Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Bahrajnu, Turcji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Belgii.

– Widać, że nikt Janowa nie odpuszcza. Dużo osób chce przyjechać osobiście, a jak nie mogą, to szukają agentów, albo wezmą udział w aukcji przez telefon lub internet – wyjaśnia prezes PKWK. Przyznał, że trudno powiedzieć, jak pandemia wpłynęła na rynek koni.

– Janów będzie tak naprawdę pierwszym poważnym testem, gdzie jesteśmy – dodaje.

W poniedziałek zaplanowano natomiast letnią wyprzedaż koni Summer Sale, podczas której prezentowanych będzie 19 koni – 16 klaczy i 3 ogiery.

W ubiegłym roku na aukcji Pride of Poland wylicytowano 10 koni za łączną kwotę blisko 1,6 mln euro. Najwyższą cenę – 1 mln 250 tys. euro – wylicytowano za siwą klacz Perfinkę ze stadniny w Michałowie.

PAP / RL / opr. AKos

Fot. archiwum

Exit mobile version