Blisko 50% mieszkańców województwa lubelskiego wzięło już udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Pozostali mają czas do końca września. Podstawową metodą spisu jest samospis internetowy. Pracują też rachmistrzowie, którzy mogą nas odwiedzić lub zebrać informacje telefonicznie.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Briefing prasowy prezydenta Krzysztofa Żuka na temat Narodowego Spisu Powszechnego
– Dostępna jest też infolinia spisowa pod numerem 22 279 99 99. Osoby, potrzebujące pomocy w spisie, dostaną ją między innymi w naszym urzędzie – mówi dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie, Krzysztof Markowski. – Zarówno u nas, jak i w każdym urzędzie miasta czy gminy członkowie biur spisowych mogą pomóc szczególnie seniorom, aby dopełnić ten obowiązek wynikający z ustawy.
CZYTAJ: Narodowy Spis Powszechny jest obowiązkowy. Z osobami niespisanymi skontaktuje się rachmistrz
– Apeluję do mieszkańców Lublina o wzięcie udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Ja ten obywatelski obowiązek już spełniłem – mówi prezydent Lublina i gminny komisarz spisowy Krzysztof Żuk. – Trudno sobie wyobrazić istotne decyzje gospodarcze i społeczne, które nie mają umocowania w stosowanych analizach. A do tych ostatnich potrzebne są właściwe dane statystyczne. Poprzedni Narodowy Spis Powszechny był w 2011 roku i wiele wynikających z niego danych nie odzwierciedla już stanu rzeczywistego.
CZYTAJ: „To bardzo dobry pomysł”. Narodowy Spis Powszechny przed lubelską biblioteką
W najbliższą niedzielę w Parku na Górkach Czechowskich podczas festynu rodzinnego od godziny 12.00 do 18.00 ma działać mobilny punkt spisowy.
CZYTAJ: „To miejsce kaźni”. Spór o organizację festynu na Górkach Czechowskich
Do tej pory w spisie wzięło udział ponad 51% Polaków.
MaK / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski